Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yenikapı’daki “1 milyon kişilik miting alanı” inşası, Taksim’i baypas etmek için…

Yenikapı’daki “1 milyon kişilik miting alanı” inşası, Taksim’i baypas etmek için…

Yenikapı’da Samatya’dan Yenikapı vapur iskelesine kadar uzanan sahil alanında “1 milyon kişilik miting ve eğlence alanı”nın yapımı için denizin doldurulmasına alelacele başlandı.

31 milyon lira ihale bedeliyle başlatılan inşaatın 300 günde, yani önümüzdeki 1 Mayıs öncesinde bitirilmesi planlanıyor.

Medyaya “1 milyon 250 bin kişilik dev miting alanı” olarak yansıtılan proje gerçekte 700 bin kişi kapasiteli bir miting, konser ve AVM alanı olarak yapılıyor.

Alan tarihi sur ve kalıntılar yok edilerek yapılıyor. Samatya ve Yenikapı’daki deniz dolgusu ve inşaat, bölgenin SİT alanı olmasına, Kültürel Varlıkları Koruma Bölge Kurulu kararına, Şehir Plancıları Odasının açtığı davaya (dava henüz sonuçlanmadı), kıyı kanuna, İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerine aykırı olarak, ve bunlar kadar ve belki de daha önemlisi, büyük bölümü denizle çevrili alanın büyük mitingler için güvenli olmamasına rağmen, fiilen ve pür telaş yapılıyor.

İstanbul 1 No’lu Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 23 Ocak 2012’de proje kapsamında yapılacak dolgunun kentin silüeti ve topografyasını bozacağı yönünde olumsuz görüş belirtti. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu olumsuz görüşü dolgunun “sit alanına değil denize yapılacağını” demogojisiyle bypas etti. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi de 11 Ocak 2012 tarihinde, projenin “kültür varlıklarına hasar vereceğini ve tarihi dokuyu bozacağını” gerekçe göstererek İstanbul 6. İdare Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma talebiyle başvuruda bulundu. Ancak mahkeme kararı çıkmadan çalışmalara başlandı.

Yenikapı’da “1 milyon kişilik miting ve gezi alanı” yapmak için tüm bu cevvaliyet neden?

Nedeni açık, burjuvazi ve hükümeti Taksim’i 1 Mayıs ve kitlesel eylem alanı olmaktan çıkarmayı ve 1 Mayıs ve eylemleri Yenikapı’ya sürmeyi planlıyor.

Söyledik, tekrar vurgulayalım: Burjuvazi ve hükümetinin asıl hedefi, bu yıl Taksim 1 Mayıs’ını yasaklamaktan başlayarak Taksim’i 1 Mayıs ve kitlesel-kolektif eylem alanı olmaktan çıkarmak ve yeniden köleleştirmektir. Yenikapı’da tarihi, kültürel ve doğal varlıkları eze yıka pür telaş yapılan, büyük bölümü denizle çevrili sözde “dev miting alanı” da Taksim’i devreden tümüyle çıkarmak içindir. Taksim’i yasaklama girişimi, “Taksim’deki inşaat bahanesi”ne özgü değildir. Önümüzdeki yıl da Valilik, 1 Mayıs için, pür telaş başlattıkları Yenikapı’daki miting alanı ve kapanını adres gösterecektir.

Bu yüzden, Taksim 1 Mayıs’ında ısrar bu yıl da, sonraki yıllarda da özel bir siyasal-sınıfsal anlam taşımaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*