Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » YASED-TÜSİAD “ne isterse alıyor”!

YASED-TÜSİAD “ne isterse alıyor”!

turkiyeye_guvenenler_toplantisinda_birlik_mesajlari_verildi_h116564_82b7515 Temmuz’dan sonra Türkiye’deki büyük burjuva örgütleri YASED, TÜSİAD, TOBB ile Erdoğan ve Hükümetin içtikleri su ayrı gitmiyor, neredeyse gün aşırı ya büyük sermayenin organize ettiği bir toplantıda ya da vakıf davetlerinde biraraya geliyorlar, birbirlerinin duymak istedikleri şeyleri söyleyip aile fotoğrafı çektiriyorlar. Tekelci burjuvazi bir yandan Erdoğan ve AKP Hükümetinin sırtını sıvazlarken, onun sıkışmışlığından da fırsat çıkararak durmaksızın yeni istemlerde bulunuyor, çoğunu da fazla zorlanmadan cebe indiriveriyor.

En son İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’deki en büyük geleneksel küresel tekeller ve Koç Grubu ile birlikte Swiss Otel’de düzenlediği “Türkiye’ye güvenenler, Türkiye’de üretenler” başlıklı toplantıya, Başbakan Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gümrük ve Ticaret, Ekonomi, Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanları, 600 büyük şirket sahibi ve yöneticisi katıldı.

Toplantıda Başbakan ve bakanların yanısıra, İSO Başkanı, ve Koç Grubunun yanısıra, Siemens, Shell, Goodyear, Unilever, Nestle, Sandoz-Novartis, ABB, BASF, Procter&Gamble Türkiye kolları yöneticileri konuşma yaptı. Toplantının bir nevi, Koç Grubu ve küresel ortaklarının gövde gösterisiydi.

Başbakan, “Sanayi sektöründe de sanayi 4.0’a geçiş sürecini ıskalamamız lazım. Eğer katma değeri yüksek, ülkemizin lokomotifi olup 2023 hedeflerini yakalamayı önemsiyorsak sanayi devrimini bilişim ve teknoloji devrimiyle birlikte düşünüp bunu da başarmamız lazım. Geleneksel ve konvansiyonel üretimin artık küresel rekabette yeterince bize şans tanımadığını mutlaka sizler bizden daha iyi biliyorsunuz.” diyerek tam TÜSİAD’lık bir konuşma yaptı:

“Ekonomimizin gelişmesi için, üretimimizin artması için, her türlü kolaylığı sağlayacağız. Ayrıca geçmişe yönelik yüklerinizden kurtarmanız içinde kapsamlı düzenlemeler yapıyoruz. Stok affından tutun, kasa fazlasına ve ödenmemiş vergi borçlarının yeniden bir kolaylık getirilerek taksitlendirilmesine varıncaya kadar birçok düzenlemeyi hayata geçirdik, geçirmeye devam ediyoruz. Siz ülke için üretmeye devam edin, ülkenize güvenmeye devam edin sizin Hükümetinizde sizin önünüzdeki engelleri teker teker kaldırmaya devam edecek.”

Hükümetin tekelci sermayeyi “geçmişe yönelik yüklerinden kurtarması” yalnızca borç, vergiler, hukuk-bürokrasiden kurtarılmasını değil, işçilerin sendikal-sosyal haklarından geriye ne kaldıysa onlardan da kurtarmayı içeriyor kuşkusuz.

Koç Grubundan Ali Koç konuşmasında, “son birkaç yılda hükümetimiz sanayicilerimize Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı teşviklerini sundu” diye teşekkürlerini sunarken, bunların yeterli olmadığını belirten bir edayla, ilişikte mali sermaye için “güvenilir bir hukuk sistemi, uluslar arası standartlarda -neoliberal- demokrasi, nitelikli işgücü, Ar-Ge, inovasyon, girişimcilik ve katma-değer (sömürüsünü-bn) teşvik eden bir eko-sistem” için hızlı neoliberal yapılandırma istemlerini tekrarladı.

İSO başkanı Bahçıvan ise, uzun zamandır istedikleri ve Hükümetin 15 Temmuz’dan sonra gündemine aldığı “fonların fonu” niteliğindeki Türkiye Varlık Fonu, Bireysel Emeklilik Sisteminin zorunlu hale getirilmesi ve yurtdışındaki ve yurtiçindeki varlıkların ekonomiye (mali sermayeye-bn) kazandırılması ve menkul kıymetleştirmeye ilişkin düzenlemelere ilişkin memnuniyetini sundu. Ek olarak da Kalkınma Bankasının yeniden işler hale getirilmesi ve Eximbank ‘ın kredi verme şartlarının kolaylaştırılması için Başbakan’dan söz aldıkları müjdesini burjuvaziye verdi.

Bir yorum

  1. iftar davetlerinde.ramazanmı yani

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*