Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Yaşama Hakkı için Direnişteler

Yaşama Hakkı için Direnişteler

DEDAŞ’ta işçi sağlığı ve iş güvenliği için iş bırakan işçiler, “Tüm haklarımız ve taleplerimiz karşılanana kadar direnişimiz devam edecek” dedİ.

Özelleştirildiği günden bu yana hemen bütün illerde sorunların yaşandığı elektrik dağıtım şirketlerinin bu defaki durağı Diyarbakır oldu. Sık sık eylemlerin, iş bırakmaların yaşandığı DEDAŞ’ta işçilerin sorunları çözülmüyor.

Yetkililerin denetlemediği, sık sık iş kazalarının yaşandığı DEDAŞ’ta Enerji Sen üyeleri, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması, işten çıkarmaların yasaklanması, ücret zammı ve ücretlerin zamanında yatırılması, fazla mesai ve bayram mesaisi ücretlerinin ödenmesi, yıllık izinler gibi taleplerle DEDAŞ Diyarbakır İl Müdürlüğü önünde direnişe başladı.

Arıza bakım onarım bölümünde çalışan 130 işçi, direnişin 4. gününde DEDAŞ’a gelen Enerji-Sen Genel Başkanı ve Genel Sekreterinin gözaltına alınması üzerine iş bırakma eylemine başladı. Direnişteki işçiler, direnişlerini ve taleplerini ETHA’ya anlattı.

 İŞÇİNİN GÜVENLİĞİ DEDAŞ’IN UMURUNDA DEĞİL

Dört yıldır DEDAŞ’ta çalışan Muhammet Kılıç, “İlk başlarda acemi olduğumuz için her şeye evet dedik. Zaman geçtikçe bu iş yerinde bazı işlerin tamamen işverenin isteği üzerine yürüdüğü anlaşıldı. Daha önce de birçok eylemimiz oldu, küçük çaplı iş yavaşlatma gibi eylemlerimiz oldu, ilk defa böyle büyük bir eylemimiz oldu” dedi.

Kılıç, taleplerini şöyle sıraladı: “İşçi sağlığı ve iş güvenliği istiyoruz. Sahaya sürüldüğümüz zaman can güvenliğimizin sağlanması için gerekli malzemeleri istiyoruz. Ama bu, DEDAŞ yetkililerinin umurunda değil. Onların tek istediği iş, hakka gelince de hak yok. Hak talep edenler de işten atılıyor. Onun için öncelikli talebimiz işçi sağlığı ve iş güvenliğimizin sağlanması, ikinci talebimiz ise işten atılmaların yasaklanması. Ondan sonra maaşlarımızda iyileşme yapılması ve zamanında ödenmesi, yol yemek gibi giderlerimizin karşılanması. Bu talepler için direniyoruz.”

Süleyman Coşkun ise haklarını alamadıkları için direnişe başladıklarını anlattı: “5 yıldır burada çalışıyorum ve bu süre içerisinde hiçbir hakkımız verilmedi. Yemek, yol, hafta sonu tatilleri, yıllık izinlerimiz, hiçbiri verilmedi. Ben 5 yıldır çalışıyorum ve bir gün bile yıllık iznimi kullanmadım.”

Talepleri için önce iş yavaşlatma eylemi başlattıklarını, ancak baskı ve tehditler üzerine eylemi iş bırakmaya çevirdiklerini ifade eden Coşkun, DEDAŞ’ın hala uzlaşmaya yanaşmayarak tehditlerini sürdürdüğünü kaydetti.

MAHKEME YOLU İLE KAZANILAN HAKLARIMIZ BİLE VERİLMEDİ’

Coşkun, taleplerinin karşılanmadığı gibi geçmişe dönük mahkeme yoluyla kazandıkları haklarının da hala verilmediğini ifade ederek, şunları söyledi: “Ne zaman ki masaya oturulur, haklarımız verilirse grevimizi bitireceğiz. Şirketin 5 günlük süre zarfında hiçbir görüşme talebi olmadı. Müdürler, müdür yardımcıları aracılığıyla sürekli tehditler savurdular. İşte ‘şartlar budur, bundan fazlası yapılmıyor, pişman olan gelsin çalışsın’ gibi. Eğer pişman olduysak neden kapı önünde direnişe başladık? Biz pişman olacağımız bir şey yapmadık. Sadece hakkımızı istiyoruz. Kimseden sadaka ya da ek bir ücret istemiyoruz.”

 ‘ELDİVEN İSTEDİĞİMİZDE BİLE YOK DENİYOR’

İş kazası sonucu ayağından sakatlanan ve raporlu olmasına rağmen arkadaşlarıyla dayanışmak için direniş alanına gelen Ali Şimşek ise şunları belirtti: “İhaleyi veren devlet, ana firma ise Eksen, taşeron firma da Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ). Devletin normalde denetlemesi gerekirken ne devlet denetliyor, ne de ana firma. Yani denetim yok. İşe çıktığımız zaman ne emniyet kemeri var ne eldiven. Bunları dile getirdiğimiz zaman şeflerin gözüne batıyorsun. En basiti, eldiven istediğimizde bile yok deniyor. Yani hırsız hırsızı koruyor, emekçiyi ise kimse korumuyor. Yapılan görüşmelerde ‘tüm eksiklikleri gidereceğiz’ dediler ama hiçbirini gidermediler. Hal böyle oluncada arıza bakım onarım bölümünde çalışan 150 işçiden 130’u iş bırakma eylemine başladık. Şu anda içeride kalanlar ise şirketin kendi kadrolu elemanları. Bütün taleplerimiz kabul edilene kadar direnişimizi sürdüreceğiz.”

Kaynak:ETHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*