Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Yasa geçti – iş cinayetlerine karşı mücadele sürüyor

Yasa geçti – iş cinayetlerine karşı mücadele sürüyor

21 Haziran tarihinde basına düşen üç haber:

* Kırşehir Petlas Lastik Sanayi’de, MİMSAN’a bağlı taşeron firmada çalışan 15 günlük işçi, üniversite öğrencisi Abdullah İnce, 25 metrelik iskeleden düşerek hayatını kaybetti. Niğde Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü öğrencisi olan Abdullah İnce (21), yaz tatilinde çalışmak için işe girdi. Arkadaşları vasıtasıyla Petlas’a bağlı MİMSAN adlı taşeron firmada işe başlayan üniversite öğrencisi İnce, pazartesi günü iskelede çalıştığı esnada arkadaşlarıyla yer değiştirirken dengesini kaybederek yere düştü. Diğer işçiler iskeleye tutunarak hayatta kalırken İnce, 25 metrelik yükseklikten aşağı düşerek yaşamını kaybetti.

* Fabrikadaki trafo arızasını gidermeye çalışan 22 yaşındaki işçi, 34 bin voltluk elektrik akımına kapıldı, ölümle pençeleşiyor. Kartepe Uzuntarla mevkiinde bulunan Elimsan Fabrikası’nda 5 ay önce mekanikçi olarak iş başı yapan 22 yaşındaki Samet Sancaklı, her gün yaptığı gibi işine devam ediyordu. Genç işçi Sancaklı’nın ustası, arızalanan bir trafonun tamirine yardım etmesi için genci yanına çağırdı ve trafoda bulunan bir vidayı sıkmasını istedi. Ustasının dediğini yapan Sancaklı, elektrik bulunmaması gereken bir yerden binlerce voltluk elektrik akımına kapıldı. Samet Sancaklı, 7 gündür yoğun bakım ünitesinde yaşatılmaya çalışılıyor. Öte yandan Sancaklı’nın haziran ayının başında yine Elimsan’a ait bir servis aracının karıştığı trafik kazasında yaralanan 14 kişiden biri olduğu ortaya çıktı. Sancaklı Ailesi`nin çocukları için günlerdir süren endişeli bekleyişi devam ediyor. Genç işçinin yaşam mücadelesini kazanıp kazanamayacağını belirsizliğini korurken aile, olayda ihmalkarlığının bulunduğunu düşündükleri fabrikanın cezalandırılmasını istiyor.

* Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi karşısında bulunan Oto Tamirciler ve Tornacılar Sitesi’nde patlama meydana geldi. Makine imalatı için kiralanan, ancak kaçak olarak kimyasal madde üretimi yapıldığı belirtilen atölyede meydana gelen patlamada dört işçi yaşamını yitirdi. Oto Tamirciler ve Tornacılar Sitesi’ndeki Zafer Akansoy isminde bir şahsın işlettiği atölyede saat 14.00 sıralarında bir patlama meydana geldi. Patlamayla oluşan yangında o sırada atölyede bulunan dört işçi dışarı çıkamadı. Ahmet Uysal (23), İsmail Tünel (22), Umut Küçükarabacı (22) ve Melih Duran (27) isimli genç işçiler yanarak can verdi. Patlamaya, taş kırmada kullanılan kimyasal madde üretiminin neden olduğu dile getirilirdi.

Bu haberlerden iki gün önce Mecliste “İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” kabul edildi. Kanunun görüşmeleri sırasında komisyon üyeleri Meclis bünyesinde çalışan bir taşeron işçinin katledildiği cinayet yerine “şaşkınlıkla” bir ziyaret düzenlemişlerdi. TMMOB hızlı bir biçimde yasayla ilgili “İş Sağ, İşveren Selamet! Peki, Ya İşçi?” başlıklı bir açıklama yaptı. Yakınlarını iş cinayetlerinde kaybeden işçi aileleri bugün Taksim/Galatasaray Meydanı’nda her pazar saat 13.00’te gerçekleştirdikleri bir saatlik eylemin 6. haftasını gerçekleştirdiler. Burjuva meclis, iş cinayetlerini durduracağı propagandasıyla sürdürülebilir bir iş cinayetleri sistemini yerleşikleştiriyor. İşçi ölümleri arttıkça sermaye büyüyor, sermaye büyüdükçe iş cinayetleri artıyor. Emeğin korunması mücadelesi de…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*