Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Katliam güvencesiz çalıştırılmanın sonucu

Katliam güvencesiz çalıştırılmanın sonucu

KESK Kadın Sekreteri Songül Morsünbül, Yalova’da 5 kadın tekstil işçisinin iş cinayetinde ölmesine ilişkin yaptığı açıklamada “Bu ölümler basit bir ‘kaza’ sonucu değil, insanca olmayan, güvencesiz koşullarda çalışmanın sonucudur” dedi.

Morsünbül, şunları kaydetti: “İstanbul’da 8 kadın işçiyi kar peşinde koşan sermayenin ucuz hesapları nedeniyle kaybedeli 8 ay olmuşken, dün gece aynı nedenle 5 kadın arkadaşımızı daha kaybettik. Bir rastlantı mıdır bu, yoksa gözü dönmüş sermayenin neden olduğu ‘kadın katlimamı’ mıdır?

AKP’nin kadın istihdamına yönelik yaklaşımının uzantısı olarak eve gönderilen çalışan kadınların çoğuna, emek piyasasına katılmaya çalıştıklarında güvencesiz ve esnek çalışma koşulları dayatılmaktadır. Tekstil de dahil olmak üzere 42 işkolunun Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği’nden kaldırılarak, kadınların kazanılmış haklarının gasp edilmesi bu sömürü düzeninin dayandığı noktanın en son örneğidir.

Ucuz işgücü olarak görülen kadınlara dayatılan güvencesiz, esnek ve kayıtdışı çalışma koşulları daha kaç kadının canını alacak? Daha kaç kez Ceylanpınarlar’da boğulacak ve Bursa’da yanacağız?

Kadınların ucuz işgücü olarak görülmesinin ve güvencesiz ve sağlıksız koşullarda çalışmasının kader olmadığının ve bu sömürü ve ayrımcılığın örgütlü kadın mücadelesi ile aşılacağının bilinciyle mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Alkım Tekstil gibi güvenceli çalışma koşullarını sunmayan, işçi sağlığını gözetmeyen işverenlerin çalışanlarına karşı sorumlu olduklarını hatırlatarak, yaralananlara şifalar ve yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*