Anasayfa » DÜNYA » “Ya reform yaparmış gibi yapacağız ya da bizi kesecekler!”

“Ya reform yaparmış gibi yapacağız ya da bizi kesecekler!”

Küresel grev, isyan, direniş dalgası büyürken dünyanın en büyük mali sermaye gruplarının tedirginliği de artıyor. Pervasızca ve adeta tasasızca kemiklerini sıyırdıkları işçi sınıfı ve emekçilerinin büyük öfke ve savaşımları karşısında onlar da onyıllar sonra artık kendi devasa servetlerinin “geleceğinden ve sürdürülebilirliğinden” kaygılanmaya başlıyorlar ve dişledikleri işçi kemikleri ile “empati” vodvilleri yapmak zorunda kalıyorlar.

ABD’nin finans aristokrasinin önde gelenlerinden, milyarlarca dolarlık para-sermaye fonlarından ikisinin işleticisi olan, 10 milyarlarca dolarlık servetlere sahip Ray Dalio ve Paul Tudor Jones, Greenwich Ekonomik Forumunda, ABD “yöneticilerine” seslenerek, “ya gelir uçurumu konusunda ulusal bir aciliyet ilanı ile adımlar atılacak ya da vahşi bir devrimle karşı karşıya kalacağız” diye konuştular.

Devasa para-sermaye fonlarının yönetiminden geçen yıl ABD’de en büyük kazancın sahibi olan Bridgewater hedge-fonunun sahibi olan ve yalnızca “cep harçlığı” olarak yılda net 2 milyar dolar kazanan Dalio, “Dünya çıldırdı ve sistem çöktü” dedi. ABD’nin bir diğer leş kargası olan Tudor Yatırım Fonu sahibi Jones ise, “Çöküntünün nedeni bunun bir fırsat eşitliği sistemi olmaması. Daha iyi işleyecek biçimde reforme edilmesi gerekiyor. Bugün Amerika’da kamu şirketlerinde bile geçimlik bir ücret kazanamayan 6 milyon işçimiz var. 50 yıl önce hisse senedi sahipleri şirket karlarının yüzde 6.5’unu alırken bugün bu oran yüzde 13’e çıktı.” diye konuştu.

Jones, ardından Omega (mali sermaye) Danışmanlık ve Yatırım Şirketi sahibi Leon Cooperman’ın, Demokrat Parti başkan adaylarından Elizabet Warren’e “büyük sermaye kazançlarının vergilendirilmesi” vaadini eleştiren bir mektup yazıp Trump’un ekonomi politikalarını savunmasını eleştirerek, “Trump bu ülkenin tarihindeki en büyük satıcısı haline geldi. Warren’ın başkan olma olasılığı borsacıları korkutuyor” dedi.

ABD emperyalist kapitalizminin mali oligarşisi içinde “hisse değeri ilkesi” ve “vergi politikaları” üzerinde güç çekişmeleri, küresel isyan dalgasının artan basıncı ve ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşması ile giderek şiddetleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*