Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Ya barbarlık ya sosyalizm: 3 fabrikada en az 315 işçi yanarak öldü (güncellendi)

Ya barbarlık ya sosyalizm: 3 fabrikada en az 315 işçi yanarak öldü (güncellendi)

Pakistan ve Rusya’da 3 fabrika yangınında 325’den fazla işçi feci biçimde yanarak, zehirlenerek, yere çakılarak öldü…

Her 3 fabrikada da, içerde işçiler olduğu halde kapılar, pencereler kilitliydi.

Her 3 fabrikada da, bırakalım işçi sağlığı ve güvenliğinin kırıntısını, her şey kapana kıstırılan işçilerin kitlesel imhasına ayarlanmış gibiydi. Alev alıcı malzeme ve kimyasallarla dolu fabrikalarda bir yangın tüpü bile yoktu.

Pakistan’ın Lahor ve Karaçi kentlerinde iki ayrı fabrikada çıkan yangınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 300 işçiyi aştı. Enkazlardan halen işçi cesetleri çıkartılıyor.

Karaçi’deki büyük bir konfeksiyon fabrikasında çıkan yangında fabrika içindeki işçilerle birlikte küle dönüştü. Enkaz altında kalarak, dumandan zehirlenerek ya da kendilerini sıkıştıkları üst katların pencerelerinden atarak en az 230 işçi feci biçimde öldü. Ancak sabah saatlerinde söndürülebilen yangın sonrasında ulaşılan işçi cesetlerinin çoğunun kimlikleri bile belirlenemez haldeydi.

Pakistan’daki bir işçi katliamı da Lahor kentindeydi. Lahor’daki ayakkabı fabrikası yangınında da en az 25 işçi öldü. Yangının jenaratörden kaynaklanan bir arıza sonucu başladığı belirlendi. Can kayıplarının büyük bölümünün fabrikada hiçbir tedbir alınmadan kullanılan kimyevi maddelerin yanarak havaya karışması ve zehirlenmeye yol açması sonucu yaşandı.

Bir başka fabrika yangını haberi ise Rusya’nın başkenti Moskova yakınlarından geldi. Yegoryevsk bölgesindeki kaçak bir konfeksiyon fabrikasında çıkan yangında 14 Vietnamlı göçmen işçi öldü.

Fabrikanın acil çıkış kapılarının kilitli olması nedeniyle itfaiye kurtarma operasyonu yapamadı ve katliamda ölen işçilerin sayısı arttı.

Konfeksiyon fabrikasının kaçak çalıştığı belirlenirken, fabrikada kaçak ve kölece çalıştırılan 60’dan fazla Vietnamlı göçmen işçinin daha olduğu belirlendi.

İşçiler ölüyor, sermaye büyüyor! İşçilerin yaşaması için bile sermaye ölmeli!
Kahrolsun kapitalizm, kahrolsun küresel işçi katilleri!
Ya barbarlık ya sosyalizm!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*