Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Mağaza işçileri: “magazacalisanlariyiz.biz” artık yayında!

Mağaza işçileri: “magazacalisanlariyiz.biz” artık yayında!

Yapım aşamasında olan “magazacalisanlariyiz.biz” sayfamız artık yayında.

Mağaza Çalışanları kimdir?

Mağaza işçileri başta kitapevi, basım yayım işçileri olmak üzere tüm mağaza ve bürolarda çalışan işçileri alan kolektif bir oluşumdur.

Mağaza Çalışanlarınca daha öncesi yayınladığımız metinden ufak bir bölüm:

“Unutmayalım ki, İş, insanın gerçek yaşamının bir yansımasını ortaya koyar. Mağazacılık sektöründe çalışanlarının, çalışma hayatlarındaki sorunlar, sektörle ilgili yaşadıkları sıkıntılar ve buna bağlı olarak sosyal hayatlarına yansımalarından tüm ortak sorunları paylaşmak ve organize gücünü arttırmak için bu sayfa kurulmuştur.

Günümüzde mağaza çalışanları genel olarak vasıfsız bir işgücü olması nedeniyle patronun karşısında diğer işçilerden katbekat daha değersizleştiriliyor. İş süreleri esnekleşiyor, gün geçtikçe genel yaşamımız haline geliyor ve tüm hayatımızın uyku yemek dışındaki sürelerini kapsar durumda. Çalışma sürelerimiz artıyor, ücretlerimiz yükselen dolarların, enflasyon kandırmacalarının, sermayenin borsa oyunları altında günbegün eriyor. Yol ücretleri, mesai ücretleri, yemek ücretleri çoğu mağazada yok. İşçinin söz söylemeye hakkı yok. En basitinden günümüzde haftalık çalışma süresi yasal olarak kırk beş saat olması bile ama özel sektörde ise bazı mağazalarda bu süre sürekli aşılabiliyor ki bu hepimizce bilinen bir durum, özellikle orta çaplı market ve pastane gibi mağazalarda çalışanlar neredeyse haftada yüz saat çalışmak zorunda kalıyor… Şirketin iki dudağı arasında kovulmakla karşı karşıya olmaktan ziyade psikolojik fiziksel baskı, rekabet bizi burnumuzdan soldurtuyor”
Sayfamız başta mağazalarda çalışan biz işçilerin yaşam ve çalışma koşullarını, deneyim, talep ve özlemlerini, birbirleri arasındaki ilişkileri güçlendirecek ve kolektif niteliğini büyütecek bir ağ olacaktır.

Tüm kitapevi, yayınevi ve diğer market ve giyim mağazaları işçilerine katılma davetinde bulunuyor diğer tüm işçi kesimin bu kolektif sese kulak vermelerini, sermayenin üzerimizdeki boyunduruğuna karşı dayanışma ve mücadeleyi yükseltme çağrısında bulunuyoruz.

magazacalisanlariyiz.biz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*