Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » WannaCry virüsü bahanesiyle VPN’ler yasaklanıyor, sansür artıyor

WannaCry virüsü bahanesiyle VPN’ler yasaklanıyor, sansür artıyor

WannaCry fidye virüsü Microsoft’un işletim sistemlerinin kurulu olduğu bilgisayar ve serverleri üzerindeki port açığından yararlanılarak, kullanıcının tüm verileri şifreleyip, kitlitleniyor, anahtarınıysa dış sunucular aktarılıyor ve ancak fidyeyi ödeyen anahtarı alabiliyor. Şuana kadar tam olarak durdurulamayan virüs 150’den fazla ülkenin, üretim, finans ve kamu kurumlarından son kullanıcılara varana kadar her tarafa yayıldı. WannaCry virüsü ekranı kaplayarak kullanıcıya verilen sürede ödeme yapılmaması durumunda fidye tutarını arttırıyor. Ortalama 300$ ile 5 bin dolar arası fidye istiyor. Ve insanlar şuana kadar 50 bin dolar bitcoin sanal para sistemi üzerinden ödeme yaptığı belirtiliyor.

Daha ağır virüs saldırılarından ziyade, WannaCry’ın hızlıca gündemleşmesinin altında virüsun son kullanıcıya ulaşması, ağ üzerindeki zayıf bağlantılara ulaşabiliyor olması ve flash disk, cd, dvd ve internet, mail yoluyla kolayca yayılıyor oluşu. Saldırıların arkasında siber savaş ve güvenlik faaliyeti yürüten küresel tekelci şirketlerin olup olmadığını kimse bilmiyor ama buna dönük yeniden bir piyasa üretildiği kesin…

Türkiye aynı zamanda bu saldırılardan etkilenirken, burjuva medya WannaCry bahanesiyle sanki buna neden olan şeyin VPN’lerin yani insanların dış sunuculara ulaşmasından kaynaklanıyormuş gibi gösteriyor. Burjuva faşist devletin insanların bilgi alma, haberleşme, düşünme ve ifade hakkını blokelediği bugünlerde, insanların düşünme, ifade etme hakkı üzerindeki baskı ve zorbalıkları bastırmayı meşru göstermeye; VPN’lerin kullanılmaması ve tehlikeli olduğu korkusunu yayarak sağlamaya çalışıyor. Bu bahaneyle bir çok dış sunucu iplerini güvenlik bahanesiyle engelliyor. Devlet yasaklar ve sansür için toplumsal tepki ve mağduriyetleri bulunmaz bir fırsat olarak kullanıyor. Böylelikle bugüne kadar, sözlüklerden, gazete, karikatürlere, sosyal medyadan, sol ve sosyalistlere yönelik yapılan sansür ve faşist engellemeler güvenlik bahanesiyle meşru hala getirilmeye çalışılıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*