Anasayfa » BASINDAN » Velilerin 4+4+4’e karşı eylemleri yaygınlaşıyor

Velilerin 4+4+4’e karşı eylemleri yaygınlaşıyor

İstanbul Gazi’de Velilerin 4+4+4 eğitim kapanına karşı 5 bin imza toplayıp 500 kişiyle yaptıkları eylemlerden sonra, Urfa’dan Zonguldak’a Velilerin eylem haberleri gelmeye devam ediyor.

Urfa

Şanlıurfa’da uygulanması planlanan 4+4+4 eğitim için bazı ilköğretim okulları ilkokul, bazılarının ise ortaokul olarak yapılması hem velileri hem öğretmenleri harekete geçirdi.

Şanlıurfa’da bulunan 600 bine yakın öğrenci gelecek yıl farklı bir sistemle karşılaşacak. 4. sınıfa kadar bir okulda okuyacak olan öğrenciler sonraki sınıfları başka okullarda okuyacak. Bu okullarda görev yapan özellikle ilköğretim okulu öğretmenleri okullarının orta okul yapılmasına tepkili.

Bazı bölgelerde bulunan ilköğretim okulu öğrenci velileri ise çocuklarının alıştığı okuldan alınıp başka bir okula gönderilmesini istemiyor. Özellikle Yenişehir ve Karaköprü’deki düzenlemelere karşı çıkan öğretmen ve velililer eylem yapmaya hazırlanıyor.

Öğretmenlerin bir kısmı Şanlıurfa’da adaletsiz bir şekilde bölünme yapıldığını savunarak “Bazı donanımlı okullar ilkokul olarak düzenleniyor. O okulda olan malzemeler sınıflar ilk okul seviyesinde. Bazı okullar ise ortaokul, bizede gidin başka okulda derse girin diyorlar. Bizim puanımız bizim yaptığımız hizmet süresi hiçe sayılıyor. Bazı torpilli okullar ise ilkokul olarak tasarlanmış. Düzenleme hangi kritere göre yapılıyor anlamış değiliz? Bir Milli Eğitim Müdür Yardımcısının elinde torpili olan hemen okulunu istediği şekle değiştiriyor.” diye konuşurken, Veliler ise keyfi uygulama olduğunu düşünüyor.

Yenişehir semtinde bulunan bazı okulları örnek veren veliler “Burada vali yardımcıları, yargı ve askeri üyelerinin çocukları okuyor diye ilkokul olarak kaldı. Ama daha donanımlı daha geniş o okulun orta okul olması gerekirdi. Üst düzey bürokrat çocukları o okulda ilkokul bölümünde okuyor diye ilkokul tasarlandı. Bazı ilköğretim okullarını İmam Hatip olarak belirlemişler. Neye göre, biz çocuğumuzu nasıl daha uzak bir okula göndereceğiz? Gerekirse dava açarız. Bu iş bir kişinin elinde olmaması lazım. Bunun komisyonu yok mu? Bir Müdür yardımcısı gelip ben yaptım oldu. diyebilir mi?” şeklinde konuştu.

Zonguldak

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, İhsan Yılmaz İlköğretim Okulu’nda veliler, hükümetin eğitimde 4+4+4 uygulaması kapsamında okulların birleştirilmesi girişimine tepki gösterdi.

Okul bahçesinde toplanan veliler, başlattıkları kampanyada topladıkları yaklaşık 500 imzalı dilekçeyi, Ereğli Kaymakamlığı ile İlçe Milli eğitim Müdürlüğü’ne vereceklerini belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*