Anasayfa » GÜNDEM » Vatan, millet, Yenikapı…

Vatan, millet, Yenikapı…

d_3202_1Yenikapı mitingi, Türkiye burjuva devletinin, ağır kriz ve çürümesini salt Fettullahçılara mal ederek, kendisini aklama ve; “ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlük” resmi verme çabasının; kirli burjuva siyasetinde “yeni ve temiz bir sayfa açma” söyleminin en büyük organizasyonu oldu.

Yenikapı ve diğer bazı illerde katılım, önceki salt AKP merkezli “nöbetler”le karşılaştırılmayacak kadar yüksek oldu. Bunda en önemli etken, tüm sermaye örgütlerinin, tüm burjuva medyanın, tüm büyük burjuva partileri ve şeflerinin, tüm devlet kurumlarının eşgüdümlü yürüttüğü yoğunlaştırılmış bir kampanya ve organizasyon olmasıydı.

Kılıçdaroğlu Yenikapı’ya gitmek için biraz nazlanınca, herhalde ömrü boyunca görmediği çağrılma rağbeti, bunun başka bir ifadesiydi. Erdoğan, Başbakan, Meclis Başkanı, AKP Grup Başkanvekili, eski Cumhurbaşkanı Gül, bir dizi büyük sermaye grubu temsilcisi, çok sayıda sanayi, ticaret, borsa ve esnaf odası başkanı tarafından Kılıçdaroğlu’nun aranıp Yenikapı’ya gitmesi istendiği çokça yazılıp çizildi. Eh, Kılıçdaroğlusuz bir ‘milli mutabakat’ tablosu pek eksik kalırdı, doğrusu!

Yenikapı’nın burjuva sınıf kesimleri arasında ve AKP, CHP, MHP arasında belli bir pazarlık ve neoliberal yönetişim düzenlemelerine konu olduğu anlaşılıyor.

Genelkurmay başkanı, devlet protokolu sıralamasına göre konuşturuldu, miting kitlesine “En büyük asker bizim asker” sloganı attırıldı. Meclis’e Meclis başkanının konuşmasında “ikinci kez Gazi” ünvanı verildi. Bu ikisi, burjuva devletin en büyük baskı aygıtı olan ordusunun ve en büyük hegemonik aygıtı olan parlamentosunun etkisizleşmesine ve yerlerde sürünen itibarlarına karşılık sembolik yeniden soylulaştırma çabasıydı.

Gülün protokolde yer alması ve tüm konuşmacılar tarafından protokole göre selamlanması, Davutoğlu’nun finalde şöyle bir sahneye çıkarılması, AKP’nin “iç birliğine” ve operasyonların o kanada doğru uzanmayacağı mesajıydı.

Kürsüdeki tüm devlet zevatı, ABD’nin dokunulmazlığını tescil etti. ABD’ye ima yoluyla bile laf dokundurtulmadı.

Erdoğan, emrivaki kontenjanını, idam konusunda o pek kıymete binmiş parlamentoyu komik duruma düşürmek için kullandı. İdamı AB’ye karşı bir çıpa, Kürt hareketine karşı bir şantaj aracı olarak kullanmayı hesaplıyor olsa gerek.

Yenikapı için başka ne denilebilir? Aynı dev büyüklükte Atatürk ve Erdoğan posterleri, Mehter Marşı, İstiklal Marşı, Kuran, Dinayet İşleri Başkanının dualarıyla açılış, Malazgirt, Osman Gazi, Sultan Eyyübi, İstanbul’un Fethi diye başlayıp, aynları çatlata çatlata “Atatürk” telaffuz çabaları, Çanakkale, Samsun, İstiklal Harbi, Cumhuriyet diye devam edip 15 Temmuz’un sepetine dolduruluveren “FETÖ, IŞİD, PKK terörü”ne karşı “yeniden milli uyanış vizyonu”, Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Yunus, Mevlana, Nazım, Ahmet Arif’ten seçmece kitch sosu…. Tam bir neomuhafazakar neokemalist-popülist postmodern bulamaç!

Kılıçdaroğlu, Yenikapı’da “ne darbe ne dikta, Cumhuriyetin kurucu değerleri, parlamenter sistem, medya özgürlüğü, yargının bağımsızlığı, laiklik, liyakat, sorgulayan eğitim, özeleştiri, ” diye 12 maddelik bir “tam demokrasi” bildirgesini, “15 Temmuz ile aralanan uzlaşma kapısı”ndan uzattı: “Artık yeni bir Türkiye var. Eğer biz bu uzlaşma kültürünü daha da ileriye taşıyabilirsek, çocuklarımıza güzel bir ülkeyi bırakmış olacağız.” dedi. Bahçeli; “Yeni bir sayfa açalım, milli bir uzlaşmayla, hukukun üstünlüğünü gözeterek, insan hak ve özgürlüklerini muhafaza ederek geleceğin yol haritasını çizelim.” Binali Yıldırım: “Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşında destan yazan bu millet… 15 Temmuz ikinci Kurtuluş Savaşıdır.” Erdoğan; “Bu millet başka millet. Türk milleti bin yıl önce… Malazgirt inanç ve kararlılığı… Süleyman Şah vizyonu… Osman Gazi ilkeleri… Ecdadımız 100 yıl önce… Çanakkale idraki… Gazi Mustafa Kemal iradesi… 15 Temmuz’da aynı inançla…Muassır medeniyeti aşacağız. Aşacak mıyız?” Kitle: “Eveeeet!”

15 Temmuz’un üzerinden 3 hafta geçti, burjuvazi ve devletinin onca “yeni sayfa”, “temiz sayfa”, “yeniden inşa” söylemine karşın Vatan, Millet, Sakarya dışında söylediği yeni bir şey yok. Fakat bunun yalnızca “gaz” olduğunu düşünmemek gerek, yeni milli mutabakat bu!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*