Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Vanlı depremzedeler Ankara’da

Vanlı depremzedeler Ankara’da

Van depreminden sonra evsiz kalan Vanlı depremzedeler barınma hakları için Ankara’ya gelerek demokratik kamuoyuyla birlikte bir dayanışma eylemi gerçekleştridi. Eylemde Ankara Dayanışması adına bir basın açıklaması yapıldı.

Dayanışma, basın açıklamasında özellikle Kürdistan bölgesinde olmasından kaynaklı Van depreminin önemsenmediğinin, devlet ve burjuva basın tarafından sürekli bir manipülasyon uygulandığının altını çizdi. “Vanlı depremzedeler hem yaralarını sarmaya çalışırken hem de devletin önlerine çıkardığı engelleri aşmaya çalışıyorlar. Yardım ulaştırmak isteyen ekiplerin çalışma talepleri o dönem reddedildi. Kurtarma faaliyetlerinin yetersizliğinden birçok insan öldü. Van halkı sağlıklı ve insanca yaşama koşullarından uzak kaldılar. Devlet, sorumluluklarından kaçmak için Van’ı afet bölgesi ilan etmedi. Van halkı devlet duyarsızlığı ve düşmanca davranışlarla karşı karşıya. Van, depremi yaşamaya devam ediyor.” sözleriyle basın açıklaması devam etti. Arkasından Vanlı depremzedeler yaşadıkları süreci bir kere daha bizlerle paylaştılar.

Basın açıklaması ve konuşmaların ardından “diren Van halkı Ankara seninle”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Van’ı unutma, unutturma” sloganları atılarak eylem sona erdirildi.

van2

 

van3

van4

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*