Anasayfa » GÜNDEM » Van’dan göçenleri de yalnız bırakma!

Van’dan göçenleri de yalnız bırakma!

Bodrum Deprem Gönüllüleri, dondurucu soğukların başlamasıyla Van’dan göçen 68 aileye ulaşarak dayanışma ağı oluşturdu. Bodrum’daki Vanlı ailelerin evlerindeki nüfus, halen 20 -30’a çıkmış durumda.

Aşağıdaki mektup ve dayanışma çağrısı depremde evsiz kalıp, soğukların bastırmasıyla Bodrum’daki akrabalarının yanına göçen Vanlı depremzedelerle dayanışma oluşturan Bodrum Deprem Gönüllüleri inisiyatifinden.

Merhaba,

Dondurucu soğuklarla birlikte Van’dan göç de başlayınca bizler, hukukçudan sanatçıya, doktordan mühendise, ev kadınından emekliye, işçiden yöneticiye… çeşitli kesimlerden bir grup Bodrumlu, tümüyle insani kaygılar ile depremzedelerle dayanışma için bir araya geldik.

Önce aileleri ziyaret edip ihtiyaçlarının neler olduğunu saptadık. Gördük ki ailelerin pek çoğu, zaten zar zor geçinen inşaat işçisi ya da garsonluk yapan akrabalarının yanına gelmişler. Birçok evin nüfusu yirmili, otuzlu sayılara varmış durumda.

Biz onları gördük, tanıdık, onlara dokunduk, dinledik…

Yedi yaşındaki çocuğumuzun ayakkabısı olmadığı için okula gitmek istemediğini; 45 yaşındaki bir kadın misafirimizin ulaşım sorunu çözülemezse Milas’ta özel dializ makinesine artık bağlanamayacağını; Bir ailenin altı çocuğu için servis sorununun çözülmesi gerektiğini; çadırda doğan 20 günlük bebeğimizin annesinin stres nedeniyle sütünün kesildiğini ve mamaya ihtiyacı olduğunu; 2 yaşındaki camkemik hastası bebeğin tedavi için Aydın’a, Üniversite Hastanesine gitmesinin şart olduğunu, 18 yaşındaki bir genç kızımızın ücretsiz bir dersane bulamazsa Eczacı olma hayalinden vazgeçmek zorunda kalacağını (son anda Kavram Dersanesi ve gönüllülerin katkılarıyla sorun çözüldü) ve hepsinin gıda yardımına, battaniyeye, sobaya ihtiyacı olduğunu öğrendik.

Bugüne kadar bu ihtiyaçların bir kısmını, duyarlı insanların ortaklaşması ile karşılayabildik. Ancak, Van’dan beldemize gelmek zorunda kalan misafirlerimizin halen pek çok ihtiyacı olduğunu, bunların hepsinin acilen karşılanması gerektiğini, bekleyebilecek bir konumda olmadıklarını görüyoruz. Bilmiyormuş gibi yapamaz, gözümüzü, vicdanımızı kapayamayız. Onlar bizim için birer istatistik kaydı değil.

Depremzedelerle yardım etmek isteyenler arasında köprü oluşturmayı hedefleyen ve bu konuda Kaymakamlığın ve Belediye’nin de kabulünde olan biz Bodrum Deprem Gönüllüleri, yapacağınız katkılarla çok zor günler geçiren depremzede misafirlerimize daha sıcak, daha güvenli bir kış geçirtmeyi istiyor ve tüm Bodrum’luların da aynı duyguları taşıdığına olan inancımızla katkılarınızı hatta mümkünse bizlerle çalışmanızı bekliyoruz.

Çoğalmaya ihtiyacımız var.

(12.12.2011 tarihine kadar 36’sı bebek, 126’sı öğrenci olan 431 kişiden oluşan 68 aileye ulaşarak; 12.12,2011 tarihi itibariyle 159 battaniye, 70 paket bebek gıdası, 70 paket bebek bezi, 2 buzdolabı, 3 çamaşır makinesi, 45 çarşaf, 1 fırın, 70 koli gıda, 200 giysi, 65 ayakkabı, 12 halı, 180 havlu, 54 kaban-mont, 2 koli kırtasiye, 2 koltuk, 3 ailenin dört aylık ev kirası, 2 ocak, 78 pike, 6 ranza, 15 soba, 6 tüp, 2 televizyon, 35 yatak, 41 yorgan, 3 öğrenciye üniversite hazırlık kursu, 2 aileye her türlü ev eşyası, 5 aileye eşyalı ev, 1 aileye otelde barınma sağlayan)

BODRUM DEPREM GÖNÜLLÜLERİ

Bizlerle iletişime geçmek isteyenler için:

bodrum-deprem-gonulluleri@googlegroups.com

Adres: Bodrum Belediyesi, Gümbet Spor Tesisleri Fuayesi

(Şu ana kadar bildirildiği halde karşılanamayan ihtiyaçlar ise şöyledir:
10 öğrencinin okul forması,
8 öğrencinin okul servisi ücreti,
6 öğrencinin üniversite hazırlık kursu ücreti,
7 ailenin ev kirası yardımı,
68 ayakkabı, 26 battaniye, 15 yatak, 3 halı, 3 soba, 3 aileye mutfak eşyası.
68 aileden 51’inin düzenli gıda ihtiyacı bulunmaktadır.
8 kişinin, kalp ve diyaliz hastalığı gibi hastalıklarından dolayı takip edilmesi gerekmektedir. Bodrum Devlet Hastanesi misafirlerimize gereken her türlü desteği verdiği halde, yetersiz kalınan durumlarda yakın üniversite hastanelerine gönderilmek durumunda olan hastalarımızın ulaşım sorunu vardır ve çok acildir)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*