Anasayfa » GÜNDEM » Van: Cesetler çöplükte

Van: Cesetler çöplükte

604 kişinin öldüğü Van depreminde tepkiler gaz ve copla karşılanırken, Erdoğan, önceki gün bakan ve valiyi protesto ederek istifaya çağıranları “provokatör” ilan etti. İlk depremin ardından çadır isteyenlere gaz bombası atılmış; ikinci deprem sonrasında bakan ve valiyi protesto edenler coplanmıştı. Bugünse, Bayram Oteli enkazı çevresinde toplanarak, “Neden gerçekleri yansıtmıyorsunuz, sadece başbakanın söylediklerini yazıyorsunuz” diyerek burjuva basını protesto edenlere polis saldırdı.
“Bunlar sadece buradaki süreci provake etmeye çalışan provokatörler. Bunlar depremzede değil” diyerek, acılı ve öfkeli halkı “provokatör” ilan eden Başbakan Erdoğan, Van’ın afet bölgesi ilan edilmesi talebini de reddetti. Yıkımdan kentsel dönüşüm rantı çıkarmaya odaklanan sermayenin başbakanının, afet bölgesi ilanına yanıtı manidardı: “Buranın afet bölgesi ilan edilmesi ne demek biliyor musunuz? Bundan sonra burada ne imar yapabilirsiniz, ne iskan yapabilirsiniz, ne de mevcut bulunan evinize bir çivi çakabilirsiniz, demektir. Bunu biliyor musunuz? Ağzı olan konuşuyor.”

Depremin merkezi Erciş’te, yıkılmış bina enkazlarının döküldüğü belediye çöplüğünde, molozların arasında ceset parçalarının bulunması da, tepkileri büyütüyor.

Nüfusunun yüzde 60’ının terkettiği, sadece göçecek maddi olanakları bulunmayanların kaldığı Van’da, en son, İran’dan gönderilen çadırları almak için binlerce kişi sabahın 5’inde kuyruklar oluşturdu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*