Anasayfa » GÜNDEM » Valinin açıklaması ve gerçekler

Valinin açıklaması ve gerçekler

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 1 Mayıs nedeniyle İstanbul’da yaşanan olaylarla ilgili açıklama yapıyor.

İşte Vali Mutlu’nun konuşmasından satır başları ve ardından Devrimci Proletarya’nın dilinden gerçekler:

Muhtelif yerlerde, güvenlik güçlerinin oluşturduğu barikatlara karşı bazı gruplar saldırıda bulundu.

İstanbul’un tüm bir Avrupa yakasında polis oluşturduğu barikatlarla araç ve yaya ulaşımını kesti, beş-on işçi ve devrimcinin olduğu her gruba polis doğrudan gaz bombalarıyla saldırdı.

Ancak hazırlıklı olan güvenlik güçleri görevlerini yerine getirdiler. Tedbirleri uygulamışlardır.

İstanbul dışından 3000 polis ve sayısız toma aracı taşındı. Resmi rakamlara göre tam 2 bin kapsül gaz bombası kullanıldı.

Maalesef 22 polis memurumuz yaralanmıştır. Bir tanesi beyin tramvası nedeniyle ameliyata alınmış ve yoğun bakımda tedavisi sürmektedir. Atılan demir bilyeler sebebiyle tramva geçirdiği bilgisini aldık. Yine 2 memurumuz biri ayağından biri el bileğinden yaralanmıştır. İkisi de ameliyata alınacak. Toplam 5 personelimizin hastanede tedavileri sürmektedir.

Maalesef…

Maalesef bu mücadeleler sonucunda, emniyet güçlerine yapılan saldırılar sonucunda siviller de yaralanmıştır. 3 vatandaşımızdan biri ameliyat edilmiş şu anda hastanede yatmaktadır. Marjinal grupların taşlaması sebebiyle hastanede yattığı bilgisi elimizdeki net bilgiler arasındadır. Ne şekilde yaralandıkları konusuyla ilgili çalışmalrımız devam etmektedir.

Tamamen yalan. İstanbul’da işçilerin taşlarından yaralanan bir tek “sivil” olmadı.Bizim gözlediğimiz sadece Fulya’da işçilere saldıran 50 kadar sivil faşiste verilen cevaptı. Onlarca eve gaz bombası atıldı. Hastanelere, acillere gaz bombası atıldı. DİSK binası gaz bombalarıyla saatlerce bombalandı. Mecidiyeköy’de bir ara resmi giysili olmayan herkes sivil polislerce coplandı.

Farklı marjinal grupların olduğunu saptamış durumdayız. Kendilerine sağlık diliyorum ancak kendi attıkları taştan dolayı yaralandıklarını da biliyorum.

Taksim’e çıkmak isteyen tüm işçiler ve devrimciler, bunun için ısrarlı olan herkes valilikçe “marjinal” ilan edildi. Bu “marjinal” lafı artık koktu! Eğer valinin dediği doğruysa o zaman bugün bütün İstanbul marjinaldi! “Kendi attığı taşla kendisini yaralamak” sözünün literatüre katıldığını ibretle görüyoruz!

Su ve gaz kullanılarak fiziksel şiddet kullanmadan olay yerinden uzaklaştırmaya özen gösterilmiştir.

Su ve gaz “fiziksel” değil, “kimyasal şiddet” oluyor bu durumda.

Aldığımız güvenlik önlemleri etkili olmuştur. Özellikle de ulaşım konusunda aldığımız önlem sebebiyle daha rahat 1 Mayıs kutlanılmıştır. Bu duruşumuzu, disiplinimizi sonuna kadar muhafaza ettik.

Bütün kentin ulaşımını kestiniz. Buna rağmen binlerce insan Taksim’e akın etti. Gaz bombası stoğunuzu tükettiniz, yine de pes ettiremediniz. Sıkıyönetim ilan ettiniz. Ve şimdi “aldığımız önlem sebebiyle daha rahat 1 Mayıs kutlanılmıştır.” diyorsunuz. Kim kutladı, nerede kutlandı, Hak-İş’li 10 işbirlikçinin Kazancı yokuşunda mehter marşı eşliğinde, davul zurnayla göbek atarak çelenk koyması mı gerçekleşen kutlama? Siz kimi aldatabileceğinizi sanıyorsunuz?

Kadıköy’deki mitinge bizim kayıtlarımıza göre 5 bin vatandaşımız katıldı. En ufak bir sorun ve olay olmadı.1 Mayıs’ta Kadıköy’deki gibi huzurlu bir mitingin yapılmasını arzu ederdik.

O sizin arzunuz, işçi sınıfının değil. Valinin 1 Mayıs’ına gitmek isteyen gider, onu validen bu övgüyü alanlar düşünsün. Taksim bizimdir, işçi sınıfının kolay pes etmeyeceğini bir kez daha gördünüz.

Gönlümüz böyle bir 1 Mayıs yaşanmasını istemezdi. 72 kişi gözaltına alındı.

Hiç unutmayan ve affetmeyen işçi sınıfının kolektif tarihi İstanbul’a böyle bir 1 Mayıs’ı yaşatanları hafızasına alıyor. Sizlere yanıtını da sokaklarda veriyor, verecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*