Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Valilikler “İç Güvenlik Yasası” tebligatlarına başladı

Valilikler “İç Güvenlik Yasası” tebligatlarına başladı

İzmir Valiliği yayınladığı bir tebligatla, barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşlerine yasak kapsamını da alabildiğine genişletti. Adeta basın açıklamalarını dahi yasaklamaya kalkışıyor:

tmmob

1- Kamuoyu oluşturmak, düşünceyi açıklamak ve yaymak amacıyla; şiddet içermeyen, kamu düzeni bozmayan, gürültü ve çevre kirliliğine yol açmayan, yaya ve araç trafiğine engel olmayacak sayıda katılımla gerçekleştirilen ve makul sürede tamamlanan sözlü ve yazılı açıklamalar basın açıklaması olarak değerlendirilecektir.

2- Siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri başka bir siyasi parti, sendika, dernek ve sivil toplum örgütüne ait bina önünde basın açıklaması yapamazlar.

3- Basın açıklaması yapmak amacıyla herhangi bir yer ve noktadan başka bir yere kamu düzenini bozacak şekilde gösteri amaçlı toplu yürüyüş yapılamaz.

4- Basın açıklaması esnasında el il taşınabilir megafon vb. cihazlar haricinde ses yükselten cihazlar kullanılamaz, bu amaçla sabit platform kurulamaz.

5- a) Valilik ve Kaymakamlık binaları, Adliye binaları, İl/İlçe Emniyet Müdürlüğü binaları, Polis Merkezi Amirlikleri, Askeri bina ve tesisleri ile Ceza İnfaz Kurumlarının içerisi, önü ve çevresinde,

b) Eğitim-öğretim kurumları, hastane ve sağlık kuruluşları ile ibadethanelerin içerisinde ve çevresinde eğitimi, sağlık hizmetlerini ve kişilerin ibadetlerini engelleyecek şekilde,

c) Diğer kamu kurum ve kuruluşlarının içerisinde,

d) Genel yollar, şehirlerarası karayolları ile cadde ve sokaklar üzerinde yaya ve araç trafiğini engelleyecek şekilde,

e) Halkın günlük yaşamını zorlaştıran ve zorunlu ihtiyaçlarını karşılamasını engelleyici nitelikte basın açıklamaları yapılamaz.

MADDE-5: CEZAİ MÜEYYİDELER:
Bu karara uymayanlar; eylemleri başka bir suç oluşturmadığı takdirde 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11/C ve 66. Maddelerinin delaleti ile 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi hükmü uyarınca idari para cezası ile cezalandırılırlar.

rezidansin-onune-polis-barikatiİzmir Valiliği gelen tepki ve eleştiriler üzerine ikinci bir duyuru yayınlayarak, yasakların basın açıklamalarına “yeknesaklık” ve “rahatlık” getirilmesi için olduğunu iddia etti:

Bazı basın yayın organlarında; ‘Vali sıkıyönetim ilan etti’, ‘İzmir’de sıkıyönetim’, ‘İzmir’de her türlü gösteri yürüyüşü, basın açıklaması ve toplantı yasaklandı’ şeklinde gerçeği yansıtmayan, karalayıcı, yalan ve yönlendirici haberlere yer verildiği görülmektedir.

Basın açıklamaları ile farklı türdeki tepkilerin ve taleplerin dile getirilmesinin zenginliğimiz olarak görüldüğü bu tür toplumsal etkinlikler dün olduğu gibi bugün de aynı kolaylık ve rahatlıkta düzenlenmektedir. İlimizdeki basın açıklamalarının düzenlenmesi adına dün ile bugün arasında değişen hiçbir şey olmamıştır ve bundan sonra da olmayacağı açıktır.

Eleştirilere konu olan ve Valiliğimizce yapılacak basın açıklamalarının rahatça yapılmasına açıklık getiren düzenlemedeki asıl amaç; toplumdaki tüm bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunması, basın açıklamalarının düzenlenmesi konusunda yeknesaklığın temin edilmesi, bu tür toplumsal etkinlikleri düzenlemenin daha da kolaylaştırılması ve hayatın doğal akışının devam ettirilmesidir. Basın açıklamalarının yasaklanması veya engellenmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Söz konusu yasaklar İzmir Valiliğine özgü değildir. Gezi isyan ve direnişinden bu yana burjuva hükümet ve devletin genel ve fiili uygulamalarının bir ifadesi olduğu gibi, “İç Güvenlik Paketi”nin de pekiştirdiği bir biçimidir.

“İç Güvenlik Yasası” daha çıkmadan Valilik tebligatlarıyla fiilen uygulamaya geçiriliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*