Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Tekel işçisi ya kazanacak ya kazanacak!

Tekel işçisi ya kazanacak ya kazanacak!

TEKEL direnişinde 51. güne gelindi. Tekel işçileri dönüşümlü olarak açlık grevlerini büyük bir kararlıkla sürdürürken 4 Şubat‘ta Ankara’da olduğu gibi tüm illerde işçi ve emekçiler dayanışma grevine hazırlanıyor. Adana’da da bir çok işçi ve emekçi üretiminden gelen gücünü kullanarak hizmet üretmeyecekler. Yarın Adana SES şubesi sağlık işçileri ve sağlık emekçileri ile birlikte Balcalı Hastanesi’nde iş bırakarak eylem yapacak. KESK, DİSK, TMMOB, Krize Karşı Emek ve Demokrasi Platformu da tüm bileşenleriyle Adana Büyük Şehir Belediyesi’nden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar öğlen saatlerinde bir yürüyüş gerçekleştirecekler.

4 Şubat’ta tüm Türkiye’de hayat duracak. Ancak bu gün devlet yanlısı sendikalar ve Ankara Valiliği iş başındaydı. Baştan beri direnişi kırmak için oyalama taktikleri yanı sıra işçilere gözdağı vermekten çekinmeyen sendikalardan biri de HAK-İŞ. HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, Tekel işçilerinin eylemlerinde kritik bir eşiğe gelindiğini belirterek, “Artık duygular yerine akıl ve sağduyunun egemen olması gerekir. Bundan böyle daha soğukkanlı, sorumlu ve basiretli davranılması gerekmektedir” açıklamasıyla gelinen noktada devletin 4/C’den vazgeçmemesini uzlaşmacı tavır olarak nitelendirirken buna karşılık bu köleliğe boyun eğilmesini öğütlemektedir adeta. Tekel işçisinin bu sözlere karnı tok ve haklarını alana kadar da hiçbir söyleme kanmayacaklarını direnişleriyle gösteriyor.

Diğer tarafta ise Ankara Valisi demiryolu işçilerine gözdağı verircesine eyleme katılanlar hakkında 6 aydan 3 yıla kadar ceza verileceğinin belirten genelgeyi bu gün sendikaya gönderdi. 25 Kasım uyarı grevinde Demiryolu işçileri tavrını ortaya koymuş ve gelen tüm saldırılara karşı durmuşlardı. Demir Yol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, yarın demiryollarında yapılacak eylemle ilgili Ankara Valiliği’nin eylemin hayata geçmesi durumunda 6 aydan 3 yıla kadar ceza verileceği yönünde bir yazı gönderdiğini ancak tüm baskılara rağmen uyarı grev çağrısına uyacaklarını belirtti.

Uzlaşma Yok. Tekel işçisi ya kazanacak ya kazanacak!

Adana’dan Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*