Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » UPS’de kazanım
Tümtis ve Uluslararası Taşımacılık Sendikası ITF'in dünyanın en büyük kargo tekeli UPS'in Türkiye kolunda başlattığı sendikal örgütlenme mücadelesinin ilk raundu kazanımla sonuçlandı. İşten atılan işçilerin büyük bölümü, patronun geri adım atması üzerine iş başı yaptı. Tümtis ve direnişteki işçiler, UPS'in Mahmutbey'deki aktarma merkezi önünde bir basın açıklaması yaptı.

UPS’de kazanım

Dünyanın en büyük kargo emperyalist kargo tekeli UPS’in Türkiye kolunda Tümtis sendikasına üye olduğu için işten çıkarılan ve İstanbul Mahmutbey’deki aktarma merkezi önünde direnişe geçen 25 kargo işçisinin 24’ü patronun geri adım atması üzerine işbaşı yaptı.

İşçilerin UPS’in Türkiye’deki diğer şubelerine yayılma eğilimi gösteren kararlı direnişi ve Tümtis’in bağlı olduğu Uluslararası Taşımacılık Sendikası’nın (ITF) açtığı dayanışma kampanyası UPS’in geri adım atmasına neden oldu. 50 ülkede faaliyet gösteren UPS’in bir çok ülkedeki kollarında daha önce örgütlenme çalışmaları yürüten ve yerel taşımacılık sendikalarının örgütlenme çalışmalarına destek veren ITF’in UPS’de örgütlenme kampanyaları bir çok ülkede başarılı olmuş, UPS’de sendikal örgütlenmesinin olmadığı nadir ülkelerden biri olarak Türkiye kalmıştı. ITF ve TUMTİS, Mersin Limanı’nda başarılı sendikal örgütlenme çalışmalarından sonra, UPS’te de sendikal örgütlenmeyi başlatmışlardı.

İşten atılan işçilerin işbaşı yapması üzerine TÜMTİS genel başkanı Kenan Öztürk direnişi kazanımla sonuçlanan işçilerle birlikte bir basın açıklaması yaptı. 22 Nisan tarihinde Mahmutbey’deki aktarma merkezi önünde diğer sendikalardan ve kitle örgütlerinden dayanışma için bulunan temsilciler ile birlikte yapılan basın açıklamasında şunlar söylendi:

Bir süreden beri sendikamız bütün bölgelerde UPS’de örgütlenme çalışması sürdürüyor. Bunu duyan işveren 3’ü Ankara, 5’i İzmir, 25’i İstanbul olmak üzere toplam 33 üyemizi işten çıkarmıştı. İşverenin işçi çıkarmasından itibaren Mahmutbey’deki aktarma merkezi önünde üyelerimiz tarafından direniş başlatıldı. Üyelerimiz işyeri önünde bekliyordu. Bu bekleyiş sırasında sendikamızın girişimleri ve uluslararası konfederasyonumuz ITF’nin yoğun çaba ve girişimleri sonucu İstanbul’da işten çıkarılan üyelerimizin 24’ü işbaşı yaptırıldı. Bunu olumlu bir adım olarak değerlendiriyoruz. İşbaşı yaptırılmayan 9 üyemizin bir an önce işbaşı yapmasını bekliyoruz. UPS işverenlerini, anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan temel bir insan hakkı olan sendika hakkına saygıya davet ediyoruz. UPS’deki örgütlenme mücadelemiz bütün bölgelerde devam ediyor. Bütün UPS’de ve alt işverenlerinde çalışan işçileri anayasal haklarını kullanmaya ve sendikamızda örgütlenmeye çağırıyoruz. Katılan ve destek veren, dayanışmada bulunan kardeş sendikalarımızın yöneticilerine, şube başkanlarına, kitle örgütü temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*