Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » UPS işçilerine enternasyonal destek eylemi

UPS işçilerine enternasyonal destek eylemi

Direnişteki UPS işçileri Mahmutbey Aktarma Merkezi önünde polis ve grev kırıcılık saldırısına uğramış, işçiler bu saldırıyı da direnerek püskürtmüşler, 4 işçi gözaltına alınmıştı. UPS direnişini kıvılcımlandıran bu gelişmenin ardından, direnişteki işçilere Avrupa ve Türkiye sendikalarından çok anlamlı bir destek ve dayanışma eylemi geldi.

UPS Avrupa Aktarma Merkezleri Baştemsilcisi Gerhard Edgers, Hollanda Sendikalar Birliği Bangengton Sendikasından Jonnes De Jong, Verdi Sendikası UPS Köln Temsilcisi Murat Şahin, Dortmund NGG Sendikasından Selahattin Yıldırım, Tümtis yöneticileri, genel merkezleri düzeyinde Tez Koop İş, Deri İş, Tek Gıda-İş, şubeler düzeyinde Belediye İş, Basın İş sendikaları ve çok sayıda kitle örgütü ve işçiler, direnişteki UPS işçileriyle uluslararası ve kitlesel bir dayanışma eylemi gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasında konuşan Tümtis genel başkanı Kenan Öztürk, şunları söyledi: “Artık işi, fiili saldırılara kadar vardırdılar. Bir yandan istifa baskısını yoğunlaştırırken diğer yandan yalan-yanlış şikayetlerle işçileri gözaltına aldırıyorlar. İşyerinde açık toplantılar yapıp istifa etmeyen işçileri işten çıkarmakla tehdit ediyorlar. Son olarak dün, Serhat Gostolüpçe isimli müdür, işyeri önünde bekleyen direnişçi işçilerin üzerine araba sürdü. Hakaretler savurdu. Buna rağmen, işçileri ve şube başkanımız Çayan Dursun’u asılsız suçlamalarla şikayet ederek gözaltına aldırdı. UPS’nin bu tutumunu şiddetle kınıyoruz. UPS bu saldırgan ve işçi düşmanı tutumuyla hiçbir yere varamayacaktır. Tüm saldırılara rağmen örgütlenme çalışmamız büyüyerek devam ediyor. Çalışmayı duyan işçiler kendiliğinden sendikamıza başvurmaya başlamıştır. Baraj kapakları açılmıştır. Artık bu akıntının önünde hiç kimse duramaz. İşçiler kararlıdır. Mücadelemiz her bölgede yükselerek devam ediyor. Buna paralel olarak dayanışma da giderek büyüyor. Türkiye sınırlarını aşarak, uluslararası bir boyut kazandı. Bu ziyaret bunun göstergesidir. ”
Kenan Öztürk’ten sonra Tez Koop İş genel başkanı Gürsel Doğru ve Deri İş genel başkanı Musa Servi birer konuşma yaparak UPS işçilerine polis saldırısını kınadılar ve Tümtis ve direnişteki UPS işçileriyle dayanışmayı yükselteceklerini vurguladılar.

Avrupa’dan gelen sendikacı ve işçi temsilcileri de konuşmalarında, dünya genelinde Türkiye’deki UPS direnişi ile dayanışmayı örgütleyeceklerini belirttiler. Temsilciler, Avrupa’daki UPS yetkilileri ile görüşerek sendika ve hakkının tanınması, atılan işçilerin geri alınması ve Tümtis ile görüşmelerinin başlaması için baskı yapacaklarını vurguladılar.

Bu UPS direnişinin kritik ve uluslar arası öneminin altını bir kez daha çizen anlamlı bir uluslar arası eylemli dayanışma adımıdır. Uluslar arasılaşmış taşımacılık sektörünün ve UPS direnişinin stratejik öneminin bilinciyle arkası da Avrupa’da ve Türkiye’de güçlenen sınıf dayanışması eylemleriyle gelmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*