Anasayfa » GENÇLİK » Üniversitelerde söz hakkı sermayenin değil öğrencilerindir!

Üniversitelerde söz hakkı sermayenin değil öğrencilerindir!

“Uluslararası Yükseköğretim Kongresi: Yeni Yönelişler ve Sorunlar” kongresini protesto etmek isteyen üniversite öğrencilerine polis saldırdı.

Üniversitelerde söz hakkı sermayenin değil öğrencilerindir! YÖK tarafından İstanbul Swissotel‘de gerçekleştirilen ve bu sabah başlayan “Uluslararası Yükseköğretim Kongresi”ni protesto için bir araya gelen üniverstite öğrencileri Beşiktaş‘ta toplandılar.

Sabah saatlerinde kendi kürsülerini kurarak nasıl bir üniversite, nasıl bir eğitim istediklerini anlatan öğrenciler Swissotel’de gerçekleştirilen kongrenin, eğitimi sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda planlamak için yapıldığını ve üniversitelerin özel üniversitelere dönüştürülmesinin yolunun açıldığını söylediler. DÖB, DGH, DÖG, Ekim Gençliği, Kaldıraç, ÖEP, Söz Dergisi, PDG, Tüm-İGD ve YDG tarafından örgütlenen bu etkinliğin ardından kongrenin yapıldığı otele doğru hareket edildi.

Kabataş’ta toplanan Genç Sen üyeleri de “Lüks otellerde yapılan paralı kongrenizi kabul etmiyoruz Üniversitelerde söz hakkı sermayenin değil öğrencilerindir” pankartı arkasında Swissotel’e doğru yürüyüşe geçti. Yaşadıkları sorunları ve taleplerini içeren dosyalar taşıyarak yürüyen öğrenciler bu dosyaları vermek üzere kongrenin düzenlendiği otele yürüdüler.

Eğitim Sen İstanbul 6 Nolu Üniversiteler Şubesi
üyesi eğitim emekçilerinin de katılması ile eylemler ortaklaştı.

Yürüyüşün başlaması ile barikat kuran polis yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi.

Eylemcilerin yürüme kararlığına saldıran polis gaz bombaları ile yürüyüşü engellemeye çalıştı.

Fındıklı’ya kadar yayılan çatışmalarda 4 öğrenci göz altına alınırken bir öğrenci de biber gazından etkilenmesi sonucu hastaneye kaldırıldı.

Kaynak: egitimemekcileridernegi.org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*