Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Umut: Düş mü, Gerçek mi?

Umut: Düş mü, Gerçek mi?

“Umut: Düş mü, Gerçek mi?” ana teması ile gerçekleştirilen 30. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün başladı.
12-20 Kasım arasında yapılacak fuara, 600 yayınevi ve kuruluş katılacak; fuarda 200 etkinlik ve yüzlerce imza günü yapılacak.
13 Kasım Pazar günü Heybeliada Salonu’nda saat 18.15-19.15 yapılacak “Resmi Tarihin Panzehri Olarak Sözlü Tarih” söyleşisinin moderatörü Ragıp Zarakolu ve konuşmacılardan yazar Aziz Tunç, tutuklandıkları için fuara katılamayacaklar. Fuarın konuk ülkesi Mısır’dan 25 yayınevinin katılımıyla düzenlenecek etkinliklerde, Mısır’ın sinemadan edebiyata kültür tarihine uzanan etkinlikler gerçekleşecek. Gamal Gitani, Ibrahim Aslan, Yusuf Zidane, Mohammed Salmawy, Mai Khaled, Ahmed El Shahawy fuarın konukları arasında, ayrıca Mısır sinemasından örnekler gösterilecek.
Necip Mahfuz’un 100. doğum yılı paneli ve konuk yazarların katılacağı söyleşiler ve imza günleri Onur Konuğu etkinlikleri arasında.
35 ülkeden yayıncıların katılacağı uluslararası salonda: Almanya, Azerbaycan, Arnavutluk, Fransa, Hollanda, Hindistan, İngiltere, İran, İtalya, İspanya, Küba, Mısır, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan ve Yunanistan’dan yayınevleri bulunuyor. Bağımsız edebiyat topluluğu LAF (Literature Across Frontiers) bünyesinde ise 24 ülkeden bağımsız yayıncı, edebiyat topluluğu ve kültür merkezi yer alıyor.
Fuarın konukları arasında İspanyol edebiyatın temsilcilerinden Eduardo Mendoza, siyaset bilimci Michael Hardt, 68 hareketinin Almanya’daki isimlerinden Uwe Timm, Fransa’dan Mathias Enard ve David Boratav, İspanya’dan Nuria Amat, gazeteci Robert Fisk, Romanya Prensi Radu, Romanya’dan Irina Horea, Grete Tartler, Pavel Gheo Prose, Emin Emel, çocuk edebiyatının tanıdık isimleri Brigitte Labbé, John Boyne ve Oscar Brenefier bulunuyor.
Kitap fuarı, hafta içi 10.00-19.00 saatleri arasında, hafta sonu ise 11.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilir. Fuar, kapanış günü olan 20 Kasım Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecek.
21. Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı, kitap fuarı ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*