Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tuzla Tersane işçileri Soma için yürüdü

Tuzla Tersane işçileri Soma için yürüdü

Gemi Yapımı ve Dinez Taşımacılığı, Ardiye ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş), Soma katliamına ilişkin Tuzla tersaneler bölgesinde saygı yürüyüşü gerçekleştirdi.

İçmeler köprüsünde toplanan işçilere ESP, HDP, EMEP ve ÖDP de destek verdi. “Tersane işçisi sizi unutmayacak unutturmayacak” pankartı açan işçiler sık sık “Kaza değil katliam”, “Soma işçileri yalnız değildir”, “İşçiler birleşin sömürüye son”, “Genel grev genel direniş”, “Artık ölmek istemiyoruz” sloganları ile Tuzla Gemi Endüstrisi A.Ş önüne yürüdü.

Tersane işçilerine seslenen Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kamber Saygılı, tersane işçileri olarak maden işçilerin derdinden çok iyi anladıklarını belirtirken, “En çok bizim içimizin yanması gerekir. Çünkü bu tersanelerde onlarca, yüzlerce tersane işçisini kaybettik. Yüzlerce tersane işçisinin çocukları yetim kaldı, eşleri dul kaldı. Sizler aynı sonuçla karşı karşıya kalmayasınız diye bu saygı yürüyüşünü yapıyoruz” dedi.

“Biz kendimizi düşünmek zorundayız” diyen Saygılı, Soma’daki maden ocağında hala madencilerin cesetlerinin çıkarıldığını kaydetti. Saygılı, kendisinin de Soma’ya gittiğini hatırlatırken, “Soma’da madenciler ölümü beklerken, işçiler kollarına ailelerine mektup yazmış, demişler ki ailelerine; biz öleceğiz, sizden helallik istiyoruz” diye belirtti. Saygılı, “Buna yürek dayanır mı? Başbakan açıklama yapıyor, 18. yüzyılda bu kadar insan öldü. Ey vicdansız, biz 21. yüzyıldayız, 21. yüzyılda tekniğin bu kadar geliştiği koşullarda böyle ölümler olur mu? Böyle kazalar olur mu? Şayet üç kuruş verip tedbirler almış olsalardı, iş güvencesini gereksiz masraf görmeselerdi bu arkadaşlarımız şimdi bizler gibi yaşar olacaklardı” diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “Bu madenciliğin fıtratında var, doğasında var” sözlerine tepki gösteren Saygılı, “Böyle olur mu arkadaşlar. Yani işçiysen, madende çalışıyorsan öleceksin demektir. Böyle vicdan olmaz. Böyle başbakanlık olmaz. Böyle insanlar yönetilmez. Ayıptır, günahtır, zulümdür” dedi.

İşçilerin eyleme katılmayarak işyerlerine gitmesine dikkat çeken Saygılı, “Bu arkadaşlarımız vicdansız olduklarından değil, örgütsüz olduklarından, korktuklarından, işsiz kalacaklarından korktukları için gidiyorlar. İşte böyle patronlar, bu sistem böyle vicdanımızı köreltiyor. Ama buna rağmen vicdanlı olacağız, buna rağmen insan olacağız, tıpkı Roboskî’de olduğu gibi, tıpkı tersane cinayetlerinde olduğu gibi, tıpkı Soma’daki maden ocaklarında olduğu gibi içimiz yanıyor. Yüreğimiz yanıyor, vicdanımız sızlıyor. Onun için sessiz kalmayacağız. Bedeli ne olursa olsun. İş cinayetlerine karşı, taşeronlaştırmaya karşı, güvencesizliğe karşı mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Eylem dolayısıyla tersane yolunda uzun araç kuyrukları oluşurken, araçlar korna çalarak eyleme destek verdi. Eylem, atılan sloganlarla sona erdi.

Tuzla Tersane işçileri Soma için yürüdü

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*