Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tutsakların sağlık sorunları ciddi boyutlara ulaştı

Tutsakların sağlık sorunları ciddi boyutlara ulaştı

Süresiz-dönüşümsüz açlık grevleri 40. gününe girerken Bakırköy Kadın Cezaevi ve Kandıra 1 ve 2 Nolu F tipi cezaevlerinde kalan tutsaklarda kanama, mide ağrısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar başladı. Tutsaklara destek olmak için greve giren adli tutuklu Murat Çeliktepe ciddi halsizlik sorunu yaşarken, 39 gündür eylemde olan Batı Kürdistanlı Muhammed Mahmo’dan ise haber alınamıyor.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ile Kürt halkının demokratik taleplerinin karşılanması için PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi 40. gününe girerken, tutsaklarda ciddi sağlık sorunları oluşmaya başladı. Avukatlar Gülizar Tuncer, Ramazan Demir, Sinan Zincir, İzzet Kılıç, Cem Gök’ün İnsan Hakları Derneği adına TTB’ye, uluslararası sağlık örgütlerine, TBMM, Avrupa Parlamentosu, Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlığa göndermek üzere hazırladığı raporda tutsakların sağlık durumlarına ilişkin şu bilgilere yer verildi:

Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tüm tutsaklar uyku sorunu yaşamaya başlarken, tutsaklardan Nurcan Can’ın yüzünde alerjiler çıkmaya başladı. Göz kapaklarında morarmalar, algılama problemleri oluşmaya başladı. Semra Tekin, gün içinde halsiz düşerken, uyku sorunu yaşıyor. Hanım Çelik, halsizlik ve algıda problem yaşamaya başladı. Çimen Türk, halsizlik, parmaklarda morartılar, uyku problemi yaşıyor ve kalp ritimleri düzensiz. Midesinde ağrılar oluşuyor. Canan Güler, baş ağrıları başladı, idrar yollarında sorun yaşıyor.

CEZAEVİ REVİR RAPORU VERMEDİ

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde 12 Eylül’den bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevine olan tutsaklarda da sağlık sorunları başladı. İstanbul Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisliği öğrencisiyken tutuklanan Hakan Yalçınkaya, son günlerde mide ağrıları, baş dönmesi sorunu yaşıyor. Son 3 gündür özellikle akşam saatlerinde halsiz düşerken, hareket edemez hale geliyor ve gözlerinde kararmalar oluşuyor. Mahmut Gücin, tansiyon düşüklüğü, halsizlik ve yorgunluk yaşıyor. Eklem ve kemik ağrıları çekerken, gözleri kararıyor. Gücin, açlık grevinin 28. gününde durumunu anlatmasına rağmen zorla mahkemeye çıkarıldığı, cezaevinin revir raporu vermediği öğrenildi.

GÖZ KARARMASI VE HALSİZLİKLER YAŞANIYOR

BDP Bağcılar İlçe Yöneticisi Cevdet Alim, diş etlerinde ciddi iltihaplanmalar yaşıyor. Fehmi Aslan, diş etlerinde iltihaplanmalar meydana gelirken, baş dönmesi sorunu yaşıyor. İbrahim Aykurt, son bir haftada yoğun halsizlik yaşarken, ciddi baş ağrıları çekiyor. Nihat Baran, sürekli baş ağrısı çekerken, halsizlik ve görme kaybı yaşıyor. Kaburga ve kollarında eklemlerde ciddi ağrılar yaşarken, son 10 gündür uyku problemi yaşıyor. Günde ancak 4 saat uyuyan Baran, sıvı gıdaları dahi alamıyor. Sürekli titreme sorunu var. Necat Saci, kaburga ve eklemlerinde ciddi ağrılar yaşarken, baş dönmesi sorunu var. Görme sorunu yaşayan Saci, sürekli halsiz ve tansiyonu düşüyor. Aydın Tunç, tansiyonu düşerken, baş dönmesi, göz kararması ve görme sorunu yaşıyor. Midesinde yoğun ağrılar bulunan Tunç’ta yorgunluk ve halsizlik had safhada. Gazeteci Ömer Faruk Çalışkan, sürekli halsizlik ve titreme yaşarken, Yusuf Keskin, baş dönmesi yaşarken, sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutsaklara destek olmak için açlık grevine giren adli tutuklu Murat Çeliktepe ise, ciddi halsizlik sorunu yaşıyor.

İDRARDA KANAMA

Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde Şeyhmus Öncel, tuvalet ihtiyacını giderirken kanamalar meydana geliyor. Mide ağrısı yaşayan Öncel, 20. günden sonra baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü başladı. Geceleri ise ışıkta gözleri yanıyor. Emrah Kaplan, gözde kararmalar yaşıyor. Herhangi bir ışık baş ağrısına yol açıyor. Erol Şen, sabahları tükürdüğünde kan akıyor. 10 kilo vermiş durumda. Ersin Yolu ve Yasin Yılmaz sağlıklarının ve morallerinin çok yüksek olduğunu belirtirken, Nazmi Doğan kilo kaybı yaşıyor. Suphi Yalçınkaya, ciddi halsizlikler ve baş dönmeleri yaşarken, Abdullah Rüzgar baş ağrıları yaşıyor.

BİR TUTSAKTAN 39 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR

Batı Kürdistanlı Muhammed Mahmo ise, politik tutuklu olduğu gerekçesiyle avukatları ile görüştürülmedi. 39 gündür açlık grevinde olan Mahmo’nun durumu hakkında hiçbir bilgi alınamadı.

Demirtaş: Tutsakların taleplerine, yaşamlarına sahip çıkın

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Hollanda’nın Den Haag kentinde düzenlenen halk toplantısına katıldı. Toplantıya Den Haag ve çevresinden yaklaşık 1500 kişi katıldı.

Avrupa’da sürgünde yaşayan Kürt halkının mücadelesinin ülkede de yakından takip edildiğini söyleyerek konuşmasına başlayan Demirtaş, “sizin yürüttüğünüz halk mücadelesi, sadece anavatanında, Kürdistan’da değil dünyanın dört bir yanında aynı coşkuyla, aynı heyecanla, aynı kararlılıkla sürdürülüyorsa aslında o halk özgür bir halktır. Bu kararı vermiş halk özgür bir halktır” dedi.

Demirtaş, cezaevlerinde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsakların taleplerine saygılı bir yaklaşım olmadan eylemi sonlandırmayacaklarına dikkat çekerek, “onların taleplerine sahip çıkmak yaşamlarına sahip çıkmaktır” dedi. Demirtaş Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların da bu çığlığı duyurmasını istedi.

ÇHD: Tutukluların talepleri kabul edilsin

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, 40. gününe giren açlık grevleriyle ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. ÇHD, tutukluların taleplerinin kabul edilmesini, Kürt halkı üzerindeki baskılara son verilmesini istedi.

Açlık grevlerinin 40. gününe ve kritik günlere girdiğini belirten ÇHD, “Devletin yıllardır Kürt Halkına yönelik uyguladığı baskı ve imha politikaları bugün AKP iktidarı eliyle katmerlenmiştir. Kürt Halkının haklı talepleri sürekli yok sayılmakta ve mevcut baskılar artarak sürmektedir. Sadece KCK operasyonları ile 3 bine yakın insanın hapishanelerde tutuluyor olması dahi durumun vahametini ortaya koymaktadır” dedi.

“Açlık grevlerinin geldiği nokta bakımından eylemde olan tutsakların sağlık durumlarının ağırlaşmasından ve yaşamsal anlamda kritik evreye gelinmesinden AKP iktidarı sorumlu olacaktır” denilen ÇHD açıklamasında, “Açlık grevindeki Kürt Siyasal tutsaklarının talepleri kabul edilmeli, Kürt Halkı üzerindeki baskı ve imha politikalarına bir an önce son verilmelidir” ifadelerine yer verildi.

Anf/etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*