Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Tutsak avukatlara özgürlük”

“Tutsak avukatlara özgürlük”

Çağdaş Hukukçular Derneği, “Tutuklu avukatlara özgürlük” talebiyle Ankara’da eylem gerçekleştirdi. Türkiye’nin birçok ilinden Ankara’ya gelen avukatlar saat 12:00 Ankara adliyesi önünde buluştu. “ Tutuklu avukatlara özgür” pankartı arkasında toplanan avukatlar buradan Adalet Bakanlığına doğru yürüyüşe geçti. Tutsak avukatların fotoğraflarının taşındığı yürüyüş boyunca “Devrimci avukatlar onurumuzdur!” , “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” “Tutsak avukatlar serbest bırakılsın!” sloganları atıldı, tutsak avukatların isimleri okundu. Necatibey caddesi trafiğe kapatılarak İzmir caddesi üzrinden Adalet Bakanlığı önüne geçildi.
Adalet Bakanı yardımcısı ile görüşmek için bakanlığa giden ÇHD heyeti beklenirken oturma eylemi yapıldı.

Bakanlığa görüşmeye giren ÇHD heyeti kısa bir süre sonra geri geldi. Görüşmeye giren heyet adına avukat Evrim Deniz Karatana basına bir açıklama yaptı. Avukat Evrim Deniz Karatana kendilerine 2 hafta önce verilen randevunun iptal edildiğini ve muhatap bulamadıklarını belirterek “Biz buraya adalet dilenmeye ya da özgürlük istemye gelmedik. Onların adaletsizliklerini yüzlerine bir kez daha haykırmaya geldik” dedi.

Rapor basına sunuldu

ÇHD tarafından hazırlanan ancak Adalet Bakanlığı’na sunulamayan rapor ise basına açıklandı. Rapora göre hakkında açılan dava sonucunda ceza alan avukatların sayısı 7, mesleki faaliyetleri nedeniyle yargılamaları devam eden avukatların sayısı 48, 18 Ocak 2013 tarihli ÇHD operasyonu kapsamında hakkında soruşturma başlatılan avukat sayısı ise 22. ÇHD raporunda kabul edilemez olanın kararlı, inançlı ve devrimci avukatlık pratiğinin yargılanması olduğu belirtilerek, avukatlar hakkında yürütülen soruşturmaların ağırlıklı olarak mesleki faaliyetler, avukatlık pratikleri, dava ve müvekkil tercihleri, büro ve evlerinde bulunan siyasal içerikli yayınlar ve takip ettikleri dava dosyaları üzerinden olduğu belirtildi.

Konuşmaların ardından tekrar YKM önüne yürüyen ÇHD’li avukatlar eylemi burada sonlandırdılar.Exif_JPEG_422

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*