Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türkiye ve Kürdistan’da 1Mayıs

Türkiye ve Kürdistan’da 1Mayıs

Eskişehir

Saat 11.00’da Sakarya Caddesinde toplana işçi ve emekçiler yürüyüşe geçti.Yürüyüş boyunca “Diktatöre hayır” sloganları ve laiklik vurgusu hakimdi. Sıhhiye Meydanı’nda yaklaşik 2500 kişinin toplandığı 1 Mayıs mitinginde halaylar ve türküler hiç susmadı. Tertip komitesinin konuşmasının ardından Grup Lusnika ve Kibele konserleriyle devam eden miting  6 Mayıs eylem çağrısıyla sona erdi.

Sivas

Sivas’ta Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Mevlana Meydanı’nda bir araya gelen kitle kendi güvenlik önlemini aldı. Yapılan basın açıklamasının ardından halaylarla ve türküler eşliğinde 1 Mayıs kutlandı.

Sivas

Sivas’ta Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla Mevlana Meydanı’nda bir araya gelen kitle kendi güvenlik önlemini aldı. Yapılan basın açıklamasının ardından halaylarla ve türküler eşliğinde 1 Mayıs kutlandı.

Trabzon

Trabzon’da KESK, Türk- İş ,Halkevleri ,ÖDP ve çeşitli demokratik kitle örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen kitle saat 12.00’da Cumhuriyet Caddesi’nde toplanarak Atatürk Anıtı’na doğru yürüyüşe geçti.     

Trabzon Emniyeti tarafından daha önce 1 Mayıs tertip komitesinin kendilerine ulaştırdığı AKP yazılı dövizlerin alana girişi engellendi. “Hırsız, Katil AKP”, “Çevre Düşmanı AKP”,” HES’çi AKP”, “Dereme, ormanıma, yaylalarıma dokunma” yazılı dövizler polis tarafından alana alınmadı. Sık sık doğa ve çevre vurgusunun yapıldığı 1 Mayıs alanında yöresel kıyafetleriyle Çayırbağı’ndan gelen direnişçi kadınlar ilgi odağıydı. 1 Mayıs Tertip Komitesi adına yapılan konuşmaların ardından sahneye tulum ve kemençe ekibinin çıkmasıyla kitle horona durdu. Kurulan büyük direniş horonunun ardından ‘’Yaşasın iş ekmek özgürlük mücadelemiz’’ sloganıyla 1 Mayıs mitingi son buldu.

Adana

Adana’da 1 Mayıs Tertip Komitesi’nin, kentte düzenlenecek mitingi Valiliğin “canlı bomba saldırısı olabileceği” ihbarı gerekçesiyle iptal ettiğini açıklamasına rağmen çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü 1 Mayıs’ı kutlama kararı aldı. Basın açıklaması için toplananlara polis saldırdı.

Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın yaptığı görüşmenin ardından basın açıklaması yapılmasına izin verildi. Alkışlarla, sloganlarla 1 Mayıs kutlanmaya başladı. Kitle “Faşizme karşı omuz omuza”, “Yaşasın 1 Mayıs” sloganları attı ve basın açıklaması gerçekleşti.

Antalya

Andın Kanza Parkı’nda başlayan yürüyüş Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü. Sendikaların yaptığı selamlamalar ve basın açıklamasının ardından EĞİTİM-SEN Müzik Grubu ve Bandista konserleriyle kutlamalar devam etti.

Uşak

Uşak’ta Eğitim Sen çağrıcılığıyla saat 13.00’da belediyede toplanıldı.Öğrenci Kolektifi, Birleşik Haziran Hareketi, FKF  Uşak Stadı’ndan 12.30’da yürüyüş kolu oluşturdu 14.00’da alanda toplanıldı. 1 Mayıs konuşmasının ardından kutlama halaylarla devam etti.

Muğla

Muğla Menteşe Stadyum altında toplanan üniversiteliler, emek meslek örgütleri, siyasi partiler ve demokratik kitle örgütleri Muğla Belediyesi sosyal ve kültürel alanına yürüdü. 1 Mayıs kutlamaları halaylarla sona erdi.

Samsun

Samsun’da 1 Mayıs çalışmalarına yapılan faşist saldırılara rağmen 1 Mayıs çoşkuyla kutlandı. Sabah saatlerinde Çiftlik Caddesi’nde toplanan gruplar buradan toplanma alanı olan Ray Blokları’na yürüdü. Ray Blokları’nda kortejlerin oluşturulmasından sonra  mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na yüründü. Mitingte yapılan konuşmalarda “Akp iktidarının yaratmaya çalıştığı korku imparatorluğuna rağmen sokaklara çıkıldığı” vurgusu yapıldı. Konuşmaların ardından miting marşlarla, halay ve horonlarla son buldu.

2016 1 Mayıs’ı Kürdistan’ın farklı kentlerinde eylemlerle kutlandı. Eylemlerde işçi ve emekçilere yönelik saldırılar ve Kürt halkının karşılaştığı katliamlar ön plana çıkarken birlik ve mücadele çağrıları yapıldı.

Amed’de İstasyon Meydanı’nda toplanan binlerce kişi “Tüm ezilen halkların ve emeğin demokratik dayanışması” şiarıyla 1 Mayıs’ı kutladı. Mitingde söz alan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, hak ve özgürlüğün bedel verilmeden kazanılmayacağına dikkat çekerek daha fazla mücadele edip özgürlük alanının genişletilmesi gerektiğini ifade etti.

İktidara karşı tek yürek olarak alanlara çıktıklarını ifade eden HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel ise kirli savaşı, yıkımları, işçi ve emekçilere yönelik saldırıları teşhir etti.

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ve DİSK Genel-İş Genel Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güleryüz de yaptıkları konuşmalarda Kürt halkına, işçi ve emekçilere yönelik saldırılara ortak yanıt verilmesi gerektiğini ifade etti.

Bajar ve Eğitim Sen Korosu’nun seslendirdiği ezgilerin ardından miting sona erdi.

Dersim’de 1 Mayıs Seyit Rıza Meydanı’nda kutlandı. Tertip Komitesi adına konuşma yapan Eğitim Sen Dersim Şube Başkanı Süleyman Güler, çalışma ve yaşam koşullarının giderek kötüleşmesini ve özgürlüklerin gasp edilmesini teşhir etti. Kürt halkına yönelik saldırıları kınadı.

DİSK Genel-İş GYK Üyesi Mehmet Salih Doğrul ve HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü de konuşma yaparak Kürdistan’daki saldırı ve katliamlara dikkat çekti.

DİSK Enerji-Sen üyesi Aksa işçileri ve Munzur Su işçileri de talepleriyle eyleme katıldı.

Hakkari’de KESK Hakkari Şubeler Platformu’nun çağrısıyla Hakkari Belediyesi hizmet binası önünde düzenlenen basın açıklamasıyla 1 Mayıs kutlandı.

Türk-İş Hakkari Temsilcisi Seyfullah Akın, emek, barış, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve dayanışma için alanlarda olduklarını söylerken, KESK Hakkari Şubeler Platformu Dönem Eşsözcüsü Musa Bor, çalışma ve yaşam şartlarının ağırlaştığı, iş güvencesinin ortadan kaldırıldığı, kadına yönelik şiddetin normalleştirildiği, çocuklara yönelik tacizin korunduğu, Kürt sorununda çözümsüzlüğün derinleştiği, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı koşullarda 1 Mayıs’ı kutladıklarını ifade etti. Açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde de DBP, HDP ve KESK tarafından örgütlenen 1 Mayıs yoğun yağmura rağmen belediye binası önünde coşkuyla gerçekleştirildi. Eylemde konuşan HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Taşdemir, işçi ve emekçilere yönelik saldırıları teşhir ederek dayanışma içinde olacaklarını vurguladı.

Yoğun yağmura rağmen coşkulu halaylarla eylem sona erdi.

Van’da da DİSK, KESK ve TMMOB tarafından Musa Anter Parkı önünde 1 Mayıs kutlaması yapıldı.

Genel-İş Van Şube Başkanı Ömer Tekin, KESK Eğitim ve Örgütleme Sekreteri İlhan Yiğit ve son olarak HDP Van Milletvekili Lezgin Botan tarafından yapılan konuşmalarda AKP’nin kirli savaş ve sosyal yıkım politikaları teşhir edilerek “taşeron işçilere kadro” vaadinin boş olduğu ifade edildi.

Konuşmaların ardından Grup Abdal’ın seslendirdiği Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla eylem sonlandırıldı.

Elazığ’da ise Çakmak Mahallesi’nde toplanılarak sloganlarla Hozat Garajı’na yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün ardından Eğitim Sen Elazığ Şube Başkanı Fuat Koç tarafından yapılan açıklamada çalışma ve yaşam koşullarının ağırlaştığı, iş güvencesinin ve kıdem tazminatının saldırıyla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Çocuk istismarını, kadına yönelik şiddeti ve Kürt halkına yönelik saldırıları teşhir eden Koç, saldırı ve katliamların son bulması çağrısıyla konuşmasını sonlandırdı. Açıklamanın ardından eylem sonlandırıldı.

Batman’da 16 Mayıs Şehir Stadyumu önünde yapılan 1 Mayıs eylemine petrol işçilerinin katılımı yoğun oldu. Tertip komitesi adına Batman Genel-İş Sendikası Eşbaşkanı Narin Erol konuşarak Kürdistan’daki saldırıları ve işçilere dayatılan sefalet koşullarını teşhir etti. İşçilerin birliği ve halkların kardeşliğinin önemine vurgu yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Ardından söz alan Petrol-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticisi Mustafa Mesut Tetik ise Cizre’de katledilen sağlık emekçisi Aziz Yural ile Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç’u andı.

Bitlis‘te 100. Yıl Atatürk Ortaokulu önünde toplanan kitle Gök Meydanı’na yürüyüş yaparak burada 1 Mayıs’ı kutladı. Eylem alanında yapılan konuşmaların ardından Koma Sterka Karwan ve Halit Bilgiç’in seslendirdiği ezgiler eşliğinde eylem sona erdi.

Zonguldak

Zonguldak’ta KESK, DİSK, TMMOB’nin çağrısıyla, emek ve demokrasi örgütlerinin, taraftar gruplarının ve maden işçilerinin katılımıyla Madenci Anıtı’nda 1 Mayıs mitingi gerçekleştirildi.

Daha sonrasında ise emek ve demokrasi örgütleri ve işçi sendikaların gelmesiyle Madenci Anıtı’na yürüyüş başladı. Mitinge Türk-iş’in çağrısıyla Çanakkale’ye giden Genel Maden İşçileri Sendikası’nı(GMİS’i) protesto eden maden işçileri de katıldı. Yaklaşık 5000 kişinin katıldığı 1 Mayıs Mitingi Tertip Komitesi ve Maden İşçilerin konuşmalarının ardından gerçekleştirilen konser ile 15:30’da sona erdi.

Malatya

Malatya’da 1 Mayıs coşkulu bir mitingle kutlandı. Eğitim Sen, BES, BTS, SES, EMEP, HDP, ESP, DBP ve Birleşik Haziran Hareketi, Emeksiz caddesi boyunca kortejler halinde yürüdü. Nakliye İş, Yapı İş, Genel İş üyesi işçiler de mitinge katıldı.

CHP ise Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın konuşma yapması konusunda Tertip Komitesi ile anlaşamadığı gerekçesiyle parti binası önünde basın açıklaması yaptıktan sonra miting alanına geldi. 10 Ekim’de Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenlere adanan 1 Mayıs mitingine katliamda ölenlerin aileleri ve yaralananlar da katıldı.

malatya-1mayyis2016

Batman

Batman’da 1 Mayıs kutlaması için binlerce işçi, emekçi, kadın ve genç 16 Mayıs Şehir Stadyumu önündeki meydanda bir araya geldi.

Batman’da 16 Mayıs Şehir Stadyumu önündeki kutlamaya petrol işçileri kitlesel katıldı. 1 Mayıs Tertip Komitesi tarafından yoğun önlemlerin alındığı kutlama için sabah saatlerinden itibaren alan dolmaya başladı. Eyleme, HDP milletvekilleri Saadet Becerikli ve Ayşe Acar Başaran, HDP, DBP temsilcileri de katılarak emekçilere destek oldu. ‘Çatışma değil barış için yaşasın 1 Mayıs’, ‘Anadilde yaşam hakkı için yaşasın 1 Mayıs’ pankartları ve Cizre’de sokakta katledilen SES emekçisi Aziz Yural ile vahşet bodrumunda katledilen Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç’un posterleri asıldı. Mitingde kitle hep bir ağızdan ‘Savaşa değil emekçiye bütçe’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Yaşasın hakların kardeşliği’ sloganları atıldı.

batman-1mayis2016

İZMİR

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk İş’in düzenlediği, demokratik kitle örgütlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, siyasi partilerin, alevi dernekleri, kadın örgütleri ve taraftar gruplarının katıldığı 1 Mayıs mitingi İzmir’de büyük bir coşkuyla kutlandı. Eski Sümerbank, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve İzmir Halkevi önünde bir araya gelen kitle Cumhuriyet Meydanı’na yürüyüşe geçti. KESK, DİSK ve Alevi dernekleri Konak Meydanı’ndan, HDP, EMEP ve diğer siyasi partiler Cumhuriyet Meydanı’ndan, TMMOB, TTB, Türk-İş ve CHP ise Alsancak’tan yürüdü.

Arama noktasında çıplak protesto
Yürüyüş kolları kutlamanın yapılacağı Gündoğdu Meydanı’na girerken, polis arama noktasında durduruldu. Kitle aramadan geçirilirken, polis aramasını protesto eden Anarşistler, kıyafetlerini çıkararak arama noktasında çıplak olarak geçti.

Kürsü konuşmalarının ardından İlkay Akkaya bir konser verdi. Gündoğdu Meydanı’nda çekilen halaylarla miting sona erdi.

ÇORLU

Çorlu’da saat 13.00’te eski itfaiye önünde işçiler, emekçiler, gençler toplanmaya başladı. Toplanma alanına girişte devletin kolluk kuvvetleri tarafından arama yapıldı. DEV TEKSTİL, Emekli Sen, Eğitim Sen, BATİS, Umut Sen, TMMOB, Tekirdağ Barosu, TTB ve İşçi Komitesi’nin çağrıcısı olduğu 1 Mayıs mitingi gerçekleştirildi. Yanı sıra Kırklareli ve Tekirdağ’dan da kimi sendika ve kitle örgütleri de mitinge katılım sağladı.

Eylem saat 13.30’da eski itfaiye önünden yürüyüşle başladı. Yürüyüş sırasında “İşçiler birlik halklar kardeş olmalı!”, “1 Mayıs kızıldır, kızıl kalacak!”, “Her yer Taksim, her yer direniş!”, “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın sosyalizm!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!”, “Savaşa değil eğitime bütçe” sloganları sıklıkla atıldı.

Alanda öncelikle 1 Mayıs’ta şehit düşen işçi ve emekçiler için saygı duruşu yapıldı. Ardından Çorlu 1 Mayıs Platformu’nun ortak metin okundu. Saat 16.00’da eylem bitirildi.

adiyaman-1mayis2016

izmir1mayis2016manset

van-1mayis2016-1

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*