Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türkiye kapitalizmi günde 75 kişiyi de hava kirliliğinden öldürüyor!

Türkiye kapitalizmi günde 75 kişiyi de hava kirliliğinden öldürüyor!

Türk Toraks Derneği Güz Konferansı öncesi yaptığı davet açıklamasında, Türkiye’de hava kirliliğinin aldığı boyutlara ilişkin çarpıcı bilgilere yer verdi.

TTD Hava Kirliliği Görev Grubu’nun Açıklamasından notlar:

Derneğin son 2 yılda yaptığı araştırmalara göre, Türkiye’nin hemen tüm illerinde ve ölçüm istasyonlarında hava kirliliği (partiküler madde konsantrasyonu) insan sağlığı için izin verilen sınırları 5 kat aşıyor.

Türkiye’de hava kirliliğine bağlı sağlık sorunları nedeniyle günde 75 kişi ölüyor.

Türkiye’de halen evlerin yüzde 57’sinde soba kullanılıyor. Sobanın yol açtığı ev içi hava kirliliği, kadın ve çocukları daha ağır etkiliyor.

Türkiye’de termik santrallerin yol açtığı hava kirliliği bilinmesine karşın onlarca termik santralin daha yapılmasının planlanması, halk sağlığı üzerindeki etkileri katlanarak büyütecektir.

Hava kirliliği uluslar arası sağlık örgütleri ve kanser araştırma ajansları tarafından birinci derecede kanserojen olarak tanımlanmasına, akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 36’sı, inmeye bağlı ölümlerin yüzde 34’ü, kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin yüzde 24’ü hava kirliliğinden kaynaklanmasına karşın, hiçbir önlem alınmamakta, “kışkırtılmış kalkınma ve sanayileşme” söylemleri ile yangına körükle gidilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*