Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türkiye AİHM’de ‘Hücreler’ mahkûmu

Türkiye AİHM’de ‘Hücreler’ mahkûmu

Hayatının 21 yılını cezaevinde geçirdikten sonra, hücrelerde kendisi ve arkadaşlarının başına gelenleri kaleme aldığı, ‘İnancın Sınandığı Zor Mekanlar: Hücreler’ adlı kitap nedeniyle 3 Kasım 2010’da yeniden hapse atılan Nevin Berktaş’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ndeki (AİHM) davası sonuçlandı.

AİHM, düşünce özgürlüğünü engelleme ve adil yargılama hakkını ihlal ettiği gerekçesiyle Türkiye’yi, hem Berktaş hem de kitabın yayıncısı Elif Çamyar için 15’er bin euro olmak üzere toplam 30 bin euro para cezasına çarptırdı.

Nevin Berktaş ve kitabın yayıncısı Elif Çamyar, ‘İnancın Sınandığı Zor Mekanlar: Hücreler’ adlı kitap nedeniyle mahkûm edildikten sonra Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğüne dair 10. maddesi ihlal edildiği ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı mütalaası kendilerine tebliğ edilmediğinden adil yargılama hakkını düzenleyen 6/1 maddesinin de çiğnendiği iddiasıyla AİHM’ye başvuru yapmıştı. Kararını dün açıklayan AİHM, Türkiye’yi mahkûm etti.

Berktaş’ın yazdığı ve Çamyar’ın yayımladığı kitap nedeniyle yaşadıkları yargılama süreci dokuz yıl boyunca devam etti. 19 Aralık 2000 ‘Hayata Dönüş’ katliamı öncesinde yazdığı kitabı, piyasaya çıktıktan yedi gün sonra toplatıldı.

Berktaş ile yayıncı Elif Çamyar hakkında hazırlanan iddianamede, üç farklı örgüte yardım – yataklık yapıldığı iddia edildi. Kitabın içinden seçilen Kürt halkının özgürlük mücadelesi” cümlesi nedeniyle bölücülük suçlaması da yöneltildi. Dava, Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde ‘yasadışı örgüte yardım ve yataklık etme’ suçlamasını düzenleyen TCK 169. maddeden açıldı. 7 Kasım 2001’de Berktaş 3 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak TCK 169. maddedeki değişiklik üzerine yapılan itirazın ardından dava, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı. Geçen yıl sonuçlanan davada Berktaş bu kez Terörle Mücadele Kanunu’nun ‘terör örgütü propagandasını’ yasaklayan 7/2 maddesi uyarınca 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Kitabın yayıncısı ‘Yediveren Yayınları’nın sahibi Elif Çamyar’a verilen hapis cezası ise 4 bin 152 TL para cezasına çevrildi.

Nevin Berktaş, 9 yıl yargılanıp cezaevine girmesine neden olan kitapta, ‘yerin metrelerce altında, duvarlarından ve tavanından suların damladığı, kedi büyüklüğünde farelerin cirit attığı’ 12 Eylül hücrelerini anlatıyor.

(Ertuğrul Mavioğlu haberi)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*