Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Türk Metal’den istifalar sürüyor

Türk Metal’den istifalar sürüyor

Metal işçilerinin Bursa’da yeter artık diyerek yaktıkları ışık tüm illerdeki metal fabrikalarına yayılıyor.

Metal işçilerinin sendika görünümlü Türk Metal çetesinden istifaları sürüyor. TOFAŞ, Renault, Çoşkunöz gibi fabrikalarda istifalarda nerdeyse sona varılırken toplu istifalar Çarşamba günü olacak. Türk Metal’e üye farklı illerden birçok fabrikada da işçilerin sesi yükselmekte. Türk Metal ile geçen dönem artık sonuna gelindi artık ne Türk Metal’de kalacak işyerlerinde ne de diğer sendikaların üye oldukları işyerlerinde metal işçileri eskisi gibi olmayacak hiçbirşey diyor.

İstifalar sürerken Fabrikalar Üst Kuruluda bir kez daha toplandı ve ileriye dönük kararlar aldı ve eğilimleri belirledi, bunu da işçilerle ve kamuoyu ile paylaştı. Üst Kurulun toplantısında alınan karalar şöyle;


1. Tüm fabrikalarda istifa süreci en geç Cuma gününe kadar tamamlanacak.
2. Fabrikalarda kurul ve komite oluşturulması süreci hızlandırılacak. Hiçbir bölüm ve birimin bu kurulların dışında kalmaması için çaba harcanacak.
3. Fabrikalar Arası Kurul hem diğer fabrikalardan temsilcilerin katılımıyla güçlendirilecek hem de daha organize bir çalışma düzenine oturması sağlanacak.
4. 17 Mayıs Pazar günü metal işçisi ikinci kez Kent Meydanı’nda buluşacak. Metal işçisi Türk Metal’den kurtuluşunu kutlayacak, aynı zamanda 21 Mayıs öncesi birliğini ve gücünü gösterecek.
5. Renault’ta yönetimin işçiden istediği sürenin dolacağı 21 Mayıs tarihinde, bu süre içerisinde adım atılmaması halinde tok bir tutum alınacak. Renault işçisinin kararına bağlı olarak her fabrika, kendi özel koşullarını dikkate alarak dayanışma eylemlerine başlayacak.
6. Renault ve diğer fabrika yönetimlerinin, ücretlerde iyileştirme yapmakla beraber, bunu TM’ye geri dönme şartına bağlaması biçimindeki olası dayatmaları kabul edilmemelidir. Metal işçisi bir daha on yıllar boyunca üç kuruşluk sözleşmelere mahkum olmak istemiyorsa, ne olursa olsun TM’ye geri dönmemelidir. Dahası bu mücadele artık 5 Mayıs’tan sonra bir onur mücadelesi haline gelmiştir.
7. İstifaların ardından metal işçisi kendi yolunu çizecek. Kurulda yapılan tartışmaların sonucunda bu yeni yolun mevcut sendikaların dışında, “YENİ BİR SENDİKA” olması gerektiği vurgulandı. Tümüyle bu hareketin içerisinden çıkacak olan ve sadece işçilerin yönetiminde olacağı bu sendikanın kuruluşu için hazırlıklara başlanacak.

Kurula katılan işçiler tüm mücadele arkadaşlarına selamlarını gönderirken, metal işçisini daha sıkı biçimde kenetlenmeye çağırdı.

RENAULT, COŞKUNÖZ, DELPHİ, VALEO, SKT, BORUSAN, TBVC BELTAN

FABRİKALAR ARASI KURUL

bursa-metal-iscileri

Kaynak: MİB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*