Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türk-İş’ten destek ve dayanışma sözü!

Türk-İş’ten destek ve dayanışma sözü!

Direnişçi Ontex/Canbebe ve PTT taşeron işçilerinin dün (29 Nisan) başlattıkları Türk-İş binasını işgal eylemi, bugün taleplerinin kabul edilmesiyle sona erdi.

Bugün öğlen saatlerinde eylemin sürdüğü Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilciliği‘nde Türk-İş yöneticileriyle direnişçiler tarafından yapılan basın toplantısıyla taraflar varılan nokta hakkında bilgilendirmede bulundular. Zaman zaman gerilimli tartışmaların olduğu toplantıda Türk-İş yönetimi işçilere her türlü maddi ve manevi destekte bulunma taahhüdünde bulundu. Verilen bu sözlerin takipçisi olduklarını ifade eden işçiler ise eylemi noktalarken, sözler tutulmadığı durumda bir kez daha Türk-İş’in kapısına dayanacaklarını söylediler.

İşgale destek yürüyüşü

Basın toplantısından önce direnişçi işçilere destek vermek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. İlerici ve devrimci güçler ile bazı sendikacıların da destek verdiği yürüyüş AKM önünde başladı. “Yaşasın sınıf dayanışması! Zafer direnen işçilerin olacak!” pankartının açıldığı yürüyüşte, Gümüşsuyu Caddesi’nin Dolmabahçe yönü kapatıldı.
“Direne direne kazanacağız!”, “Direnen işçiler yalnız değildir!”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!”, “Yaşasın Ontex, PTT direnişimiz!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!” gibi sloganların atıldığı yürüyüş Türk-İş binası önünde noktalandı. Burada yapılan açıklamada direnişçi işçilerin onurlu mücadelesine değinilerek, bu mücadeleye sonuna kadar arkasında olunacağı vurgulandı.
Açıklamanın ardından basın toplantısını izlemek üzere binaya girildi.

Direnişçiler: Taleplerimizde kararlıyız!

Toplantıda kürsüde, direnişçi işçiler ile birlikte Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Toleyis Genel Başkanı Cemail Bakındı, Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak ve Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi yer aldı.
İlk sözü Ontex/Canbebe direnişçisi Gamze Kayhan aldı. Kayhan ayları geride bırakan direnişlerinin sermayeye ve sendikal ihanete karşı sürdüğünü, bugün bu eylemi yapmalarının nedeninin de direnişlerine sahip çıkmayan, seslerini duymazdan gelen sendikal bürokrasiye tepkilerini göstermek ve onları mücadelelerine sahip çıkmaya çağırmak olduğunu vurguladı. İşyerinden başlayarak karşılaştıkları sendikal bürokrasi ve ihanet gerçeğini de ayrıntılarıyla anlatarak taleplerini sıraladı. Direnişlere maddi ve manevi destek, taşeronlaştırmaya karşı etkin mücadele, sendikal demokrasinin işletilmesinin önündeki engellerin kaldırılması, 1 Mayıs kürsüsünden söz hakkı talep ettiklerini vurguladı.
Cemail Bakındı: Sorunu çözmek için elimizden geleni yapacağız
Kayhan’ın ardından konuşan Cemail Bakındı ise, konuşmasına ‘taleplerimizi demokratik biçimlerde ifade etmeliyiz’ gibi demogojik ifadelerle başlarken Ontex direnişinden bir hafta önce haberdar olduklarını söyleyerek işçilerin eyleminin ne kadar meşru olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu. Bakındı konuşmasına sorunları diyalog ile çözmek istediklerini, UPS ve Rimaks’ta işçilerin böyle kazandıklarını iddia ederken, şahsen ve Türk-İş olarak sorunun çözümü için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Ontex/Canbebe ve PTT direnişleriyle maddi ve manevi dayanışma içerisinde olacaklarını, bunun için en kısa sürede bir dayanışma fonu oluşturacaklarını, uluslararası bir kampanya başlatacaklarını, 3 Mayıs Çarşamba günü destek ziyareti örgütleyeceklerini ve daha başka ne gerekiyorsa bunları yetkili kurullarında konuşacaklarını söyledi.
Bakındı işçilerin kendilerini işten atılmasına ortaklık eden Selüloz-İş yönetimi ve işyeri temsilcileri hakkında işlem başlatılması ve istifa etmeleri yönündeki taleplerini ise, hukuken sendikaların içişlerine karışma olanaklarının olmadığını ancak ilgili yöneticilerle görüşeceklerini ve sendikanın işçilere sahip çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Bakındı temsilcilerin seçim yoluyla belirlenmesi yönündeki talep konusunda da, bu talebin ancak işçilerin işe geri dönüşlerinin ardından anlamlı olacağını, bu konuda da zaten kendilerinin fiilen yapacakları bir şeyin olmadığını iddia etti.
Bakındı’nın konuşması sırasında hem kürsüden direnişçi işçiler, hem de salonda bulanan destekçi güçler müdahalelerde bulunarak, hem Bakındı’nın çarpıtmalarına yanıtlar verdiler, hem de taleplerin kabulü için uyarılarda bulundular.
Musa Servi: İşçilerin haklı ve onurlu mücadelesini destekliyoruz!
Bakındı’nın ardından konuşan Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi ise işçilerin ancak mücadeleyle kazanabildiğini, bunun somut kanıtının da 1 Mayıs olduğunu vurguladı. Konuşmasında ayrıca, işçilerin haklı ve onurlu bir mücadele verdiğini, kendilerinin bu mücadeleyi takip ettiklerini, sorunu çözmeye çalıştıklarını, bu amaçla da Selüloz-İş yönetimi nezdinde de girişimlerde bulunduklarını, ancak başarıya ulaşamadıklarını, bugünden sonra Türk-İş’in de verdiği sözlerin arkasında durarak direnişlere daha aktif destek vermesi gerektiğini belirtti. İşçilerin taleplerinin yerinde olduğunun altını çizen Servi, işyeri temsilciliğinin seçim yoluyla belirlenmesinin hukuken olmasa da fiilen uygulandığını ancak bu talebin hemen kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Servi ayrıca diğer sendikaların Ontex konusundaki suskunluğunun biraz da diğer sendikanın içişlerine karışmama anlayışının sonucu olduğunu belitti.
Ardından konuşan Faruk Büyükkucak ise, direnişçi işçilerin kendilerine kısa zaman önce ulaştığını, kendilerinin de ellerinden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalıştığını ancak sonuç alamadıklarını söyledi. Büyükkucak’ın bu sözlerine işçiler tepki gösterirken ayları bulan bir direnişten haberlerinin olmadığını söylemenin dahi onlar adına sergilenen pratik bakımdan yeterince açıklayıcı olduğu vurgulandı.

Türk-İş’ten destek ve dayanışma sözü!

Ardından direnişçi işçiler ile salonda bulunan destekçiler yeniden söz alarak talepleri bir kez daha yinelerken, somut sözler duymak istediklerini vurguladılar. Bu arada 1 Mayıs alanında ortak metinlerde direnişlerden ve özellikle de Ontex boykotundan bahsedilmesi talebi de ortaya kondu.
Yapılan konuşmaların ardından sözü alan Cemail Bakındı işçilerin taleplerine karşılık neler yapacaklarını tek tek sıralayarak ortaya koydu. Buna göre Türk-İş bünyesinde bir dayanışma fonu oluşturulacak, en kısa sürede direnişlere destek ziyaretinde bulunulacak, uluslararı dayanışma için girişimlere başlanacak, Selüloz-İş yönetimiyle toplanılarak direnişi sahiplenmeleri sağlanacak, Selüloz-İş’in direnişi sahiplenmemesi halinde konfederasyon olarak işçilerin arkasında olunacak, işçilerin işe geri dönmesi için mücadeleye destek verilecek, 1 Mayıs kürsüsünden direnişler sahiplenilecek ve direnişçilerin yükselttiği boykot kampanyasına destek çağrısı yapılacak.
Bu açıklamanın ardından direnişçi işçiler Türk-İş’in verdiği bu sözleri anlamlı bulduklarını, ancak önemli olanın pratik olduğunu bu nedenle bu sözlerin takipçisi olacaklarını ifade ettiler.

“Vaatler tutulmazsa yine geliriz!”

Toplantının bitmesinin ardından durumu kendi aralarında değerlendiren direnişçi işçiler, Türk-İş’in verdiği taahhütleri yerine getirmesini takip etmek üzere eyleme şimdilik son verme kararına vardılar.
Direnişçi işçiler kararlarını binanın önünde yaptıkları bir açıklamayla duyurdular. Direnişçi Ontex/Canbebe işçisi Mustafa Bozkurt tarafından yapılan açıklamada, seslerini duyurmak ve Türk-İş’in mücadelelerine destek vermesini talep etmek için Türk-İş’i “ziyaret” ettiklerini, Türk-İş’ten de mücadelelerine maddi ve manevi her türlü desteği vermek konusunda bir dizi taahhüt aldıklarını, bu nedenle de eylemlerini şimdilik kaydıyla bitirdiklerini söyledi. Türk-İş yönetiminin verdiği sözleri tutmaması halinde bir kez daha “ziyaret”te bulunacaklarının bilinmesini isteyen Bozkurt, “Yaşasın işçilerin birliği” sloganıyla konuşmasına son verdi.
Ardından konuşan Büyükkucak ise, direnişçi işçilerin büyük bir sorumlulukla Türk-İş‘e geldiklerini, kendilerinin de bazı yanlış anlamalar ve küçük hatalarla birlikte direnişçilere sahip çıktıklarını, polisi de içeri sokmadıklarını söyledi. Sınıfın birliği ve dayanışmasına da vurgu yapan Büyükkucak işçilerin iki gün içerisinde yaptıklarıyla mücadelelerinde büyük bir hamle yaptığını ifade ederek, bundan sonra direnişe her türlü maddi ve manevi desteği vereceklerini sözünü burada da bir kez daha tekrarladı.
Eylem “Yaşasın Ontex direnişimiz!”, “Yaşasın PTT direnişimiz!”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek!” sloganlarıyla sona erdi.

Kaynak:Kızıl Bayrak

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*