Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Türk-İş’in istediği asgari ücret, Türk-İş’in hesapladığı açlık sınırında!

Türk-İş’in istediği asgari ücret, Türk-İş’in hesapladığı açlık sınırında!

Türk-İş genel başkanının çalışma bakanını ziyaret etmesi, kapitalist medyada yaygın olarak “asgari ücret zirvesi” diye lanse edildi.

Bu haberlere göre, Türk-İş başkanı Atalay bakandan asgari ücretin 2 bin lira olmasını istedi.

Böylece kapitalist devlet iktidarı Türk-İş başkanının ağzından, asgari ücret zammının resmi istemini resmi enflasyon düzeyine indirerek, bunun da altında bir sefalet zammının yolunu yapıyor.

Oysa bizzat Türk-İş’in hesaplarına göre, bir işçinin (bekar, çocuksuz) ortalama aylık geçim harcaması 2360 lira, açlık sınırı 1920 lira, yoksulluk sınırı 6250 lira.

Yani Türk-İş’in istemesine izin verilen asgari ücret ise, açlık sınırı civarında.

Atalay’ın, bakanla görüşmesini aktarması şaka gibi:

“Daha önce asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiği yönünde görüş bildirdik. Bunun muhatabının büyük bölümü özellikle özel sektör. Bununla ilgili özel sektörde 3-5 firmanın dışında buna uyan olmadı. Şimdi Sayın Bakanımıza geldik. Sayın Bakanımıza, ‘Bunu bir an evvel toplamak gerekiyor’ diye ifade ettik (asgari ücret belirlemesini öne çekme dilekçesinden bahsediyor-bn). Sayın Bakanımızın da ifadesi şu oldu; Hukuken bunu toplama imkanı yok, hukuken toplasak da bu, ocak ayında yürürlüğe girecek.’ Toplama imkanı yasal olarak yoksa da asgari ücretin yeterli olmadığını bildikleri ve bununla ilgili yeterli bir zam yapacaklarını ifade etsinler. Bunları söyledik, hatırlattık. İmkan varsa bunu bir ay geriye çekelim diye arzu ediyorduk ama hukuken bunun mümkün olmadığı ifade ediliyor. Bir daha uzmanları ve hukukçuları çalışma yapacak ve bir gelişme olursa haber verecek, konuşacağız.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*