Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TÜPRAŞ işçilerinin direnişi sürüyor

TÜPRAŞ işçilerinin direnişi sürüyor

Türkiye’nin en büyük sermaye grubu Koç Holding’e bağlı Türkiye’nin en büyük tekelci kapitalist işletmesi TÜPRAŞ’ta, Koç’un TİS dayatmalarına karşı işçilerin direnişi sürüyor.

TÜPRAŞ’ın Aliağa, Kocaeli, Kırıkkale ve Batman rafinelerinde 4 bin işçi, Koç’un dayatmalarına karşı rafinelere kapanma eylemi yapıyor.

Koç, grev yasağına yaslanarak TİS süresinin 3 yıla çıkarılması, vardiya sistemi değiştirilerek işçilerin çalışma süresinin 42 saate çıkarılması ve mazaret izinlerinin yarıya indirilmesini dayatmıştı. Sözleşmeyi tıkayarak Yüksek Hakem Kurulu’na götüren Koç, bu 3 maddeyi YHK’ya onaylatma tehdidiyle, şimdi “bu 3 maddeyi belki geri çekerim ama ücret pazarlığını kapatırım, enflasyon oranında zammı kabul ederseniz” diye baskısını artırıyor. Bu büyük patronların her zamanki ölümü gösterip sıtmaya razı etme taktiği.

Tüpraş işçileri ise, böyle dayatmacı pazarlığı reddettiler, patronun önce dayatmaları ve YHK tehdidini kaldırması, sonra ücret pazarlığına oturulması istemiyle direnişi sürdürüyorlar.

İşçilerin direniş kararlılığına karşın Petrol-İş sendikası yönetimi ise, 3 maddenin geri çekildiği durumda işçileri yüzde 10’un biraz üzerinde bir zamma ikna ederek direnişi bitirme manevraları yapıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*