Anasayfa » GENÇLİK » TTB başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel’le asistan ve öğrenci dayanışması

TTB başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel’le asistan ve öğrenci dayanışması

TTB başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel gözaltına alındıktan sonra İstanbul Üniversitesi rektörlüğü tarafından 3 ay görevinden uzaklaştırıldığı açıklandı.

Raşit Tükel, daha önce İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimlerinde, akademisyen ve öğrencilerden en büyük desteği almıştı. Üniversite rektörlük seçimlerinde en çok oyu almış olmasına karşın, Erdoğan daha az oy alan yandaş profesörünü rektör olarak atamış, üniversite öğretim üyeleri ve öğrencileri bunun üzerine “bizim rektörümüz Raşit Tükel” pankartıyla forum ve eylemler yapmıştı.

Gözaltında olan ve üniversitedeki görevinden uzaklaştırılan Tükel’e İstanbul Tıp Fakültesi Psikayatri Anabilim dalındaki asistan hekimler de sahip çıktı:

“İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda asistanları olduğumuz Prof. Dr. Raşit Tükel evinden gözaltına alındı. Sonrasında polis eşliğinde hastanedeki odası arandı. Bu hikâye biz öğrencileri için ülkenin geri kalanından daha farklı bir anlam taşıyor.

Raşit Tükel ile hekimlik hayatında her gün birlikte çalışan ve ondan yeni bir şey öğrenen asistanları olarak hocamıza yaşatılanların üzerimizdeki sarsıcı etkilerini derinden hissediyoruz. Hocamızın daha iyi bir yaşam için verdiği tüm emeklerin yanı sıra hocamız bizlere her zaman bir şeyler öğretmek için tüm gücüyle çalışmış ve ayrım gözetmeyen tavrıyla örnek olmuştur. Hocamız öğrettikleriyle olduğu gibi yaptıklarıyla da etik, adalet, eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barışın ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermiştir. Kendisinden hem psikiyatrist hem de insan olarak öğreneceğimiz daha çok şey olduğunu biliyor, bir an önce serbest bırakılmasını ve yeniden aramıza dönmesini istiyoruz.”

Prof. Tükel’in serbest bırakılmasını talep eden asistanların isimleri şöyle:

Dr. Abdullah FENERCİOĞLU

Dr. Ahmet Zihni SOYATA

Dr. Ardıl Bayram ŞAHİN

Dr. Begüm KARAKAŞ

Dr. Can UĞURPALA

Dr. Çağdaş YOKUŞOĞLU

Dr. Diren BEZEK ÖZSOY

Dr. Ertuğ BERBEROĞLU

Dr. Ekin Ezgi PINAR

Dr. Ezgi İNCE GULİYEV

Dr. Hatice KAYA

Dr. Huthayfa N. A. BAHRAM

Dr. Hüda PASLI

Dr. Merve SEÇKİN

Dr. Mete ERCİS

Dr. Nihat UÇAR

Dr. Nuran ÇAĞLAR

Dr. Olcay ŞENAY

Dr. Selin AKIŞIK GENÇ

Dr. Shahriyar GADİMOV

Dr. Sufiya ABDULHAMİD

Dr. Süveybe YILDIZ

Dr. Uğur ÇIKRIKÇILI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*