Anasayfa » GÜNDEM » TSK Üç Gündür YPG Mevzilerini Vuruyor

TSK Üç Gündür YPG Mevzilerini Vuruyor

Türkiye sermayesinin savaş çığırtkanlığı giderek trımanıyor.TSK üç gündür Azez çevresindeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) mevzileri ve sivil yerleşim merkezlerini hedeflediği obüs saldırılarını genişleterek sürdürüyor. Sermayenin hükümeti saldırıları YPG saldırdı bahanesi ile yapıyor. YPG kaynakları ise YPG tarafından her hangi bir saldırı yapılmadığını, TSK’nin çetelerin elinde ki alanlara yönelik başlatılan kapsamlı operasyonların önüne geçmek için saldırdığını dile getiriyor.

Saldırılar sonrasında Rusya ve Suriye hükümetlerinden açıklamalar geldi. açıklamalarda Türkiye’nin bir an önce saldırılarına son vermesi gerektiği vurgusu ile yapılan bu saldırıların çetelere destek olduğunun altı çizildi. TSK’nin saldırılarına rağmen Rusya Azez’deki çete mevzilerini uçaklarla vurmaya devam ediyor.

azez_15subat_1

PYD kaynakları çeteler ile ortak hareket edildiğini ve kordinatların çeteler tarafından TSK’ya bildirildiğini belirtiyor. Bir süredir hükümet tarafından dillendirilen Suriye’ye kara harekatı açıklamalarının ardından yaşanan bu gelişmeler Türkiye sermayesinin savaş için bahaneler üerttiğinin bir göstergesi. Ancak biliyoruz ki bu bataklığa çekilmemiz halinde savaşın bedelini ve yıkımını işçi sınıfı ve emekçiler ödeyecek. Bu anlamıyla işçi sınıfı ve emekçiler bu saldırılara ve olası savaş girişimlerine karşı ” emperyalist kapitalist savaşın bedelini ödemiyeceğiz” diye bilmeli.

 

ANHA’nın dün geçtiği habere göre, Afrin’in Yazıbağı Köyü sınırında bulunan TSK, TSK karakolundan obüs ve ağır silahlarla Afrin’e bağlı Meryemîn ve Enabê köyleri bombalandı. Saldırı sonucunda Meryemîn köyünde iki sivil yaşamını yitirdi, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivil de yaralandı. Ayrıca Suriyeli İnsan Hakları Gözlemcileri’de TSK’nin sivilleride hedef aldığını açıkladı.

afrin-meryemin-koyuna-tsk-saldirisi-anha-2-150x150

TSK’nin tüm saldırılarına rağmen YPG güçleri çetelere yönelik saldırılarını sürüdüyor. Çetelerin bulunduğu Tel Rifat yönündeki ilerlemesini sürdürüyor. Yerel kaynaklar QSD güçlerinin ilçenin yüzde 25’inden fazlasında denetimi sağladığı bilgisini paylaşırken, ilçedeki cihatçı çetelerden gelen açıklamalar da bu iddiayı doğruluyor.

Saldırılar karşısında Rusya ve Suriye’nin yanı sıra ABD ve Fransa’da açıklama yaparak bombardımanın durdurulması çağrısı yaptılar.

Fransa Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Fransa rejim ve müttefiklerinin ülke genelinde, Türkiye’nin de Kürt bölgesindeki bombardımanlarını derhal durdurması çağrısında bulunuyor” denildi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Sınırın Türkiye tarafından topçu ateşi yapıldığı haberlerini gördük ve Türkiye’ye ateşlere son verme çağrısı yaptık” Ayrıca ABD ikinci bir çağrı yaptı.

Şam hükümetide bu saldırılar karşısında Suriye topraklarına yönelik saldırılarını, ‘iç işlerine müdahale’ olarak nitelendiren Şam yönetimi, yaşananların “Türkiye’nin teröristlere verdiği doğrudan desteğinin göstergesi” olduğunu ifade etti. BM’ye gönderilen mektupta, Türkiye’nin hareketlerinin cihatçılara moral desteği vermeyi amaçladığı belirtildi.

YPG dün yaptığı açıklamada bölgeden çekilmeyeceklerini TSK’nin içeri girmesi durumunda da direneceklerini belirtti.

Reuters haber ajansına konuşan PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt birliklerin Türkiye’nin ‘Azez ve çevresinden çekilin’ çağrılarına uymayacağını açıkladı.

Müslim, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik herhangi bir müdahalesine ‘tüm Suriyelilerin karşı koyacağını’ da belirtti.

Bugün AB’de bir çağrı yaptı,

AP’nin haberine göre; AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye’ye Suriye’deki YPG/YPJ güçlerine yönelik bombardımanın durdurulması çağrısı yaptı.

Sadece birkaç gün önce Türkiye dahil hepimiz bir masanın etrafına oturduk ve gerilimi azaltmak ile şiddeti durdurmak için adım atmaya karar verdik” diyen Mogherini, daha şiddetli bir savaşın beklenmediğinin altını çizdi.

AB Dönem Başkanı, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders de şiddetin durdurulması için plan yaptıklarını ve herkesin buna riayet etmek zorunda olduğunu ifade etti.

ANHA’nın sabah saatlerinde ki haberine göre, TSK güçleri sabah saatlerinde PYD denetimindeki Afrin kanton merkezinin kuzeydoğusunda, Şera ilçesine bağlı Qatma ve Kafr Janna köylerini misket bombalarıyla bombaladı.

Bombardımanda can kaybı yaşanmazken, sivil yerleşim yerlerinde cidid maddi hasar meydana geldiği belirtildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*