Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » TSK Şengal ve Rojava-Derik’i bombaladı: 20 YPG’li, 1 YBŞ’li, 5 peşmerge, 1 sivil yaşamını yitirdi

TSK Şengal ve Rojava-Derik’i bombaladı: 20 YPG’li, 1 YBŞ’li, 5 peşmerge, 1 sivil yaşamını yitirdi

TSK 25 Nisan saat 2.00’da Şengal ve Rojava’daki Derik kentini havadan bombaladı. Bombardımanda 20 YPG, 1 YBŞ (Şengal Direniş Birlikleri) savaşçısı, 5 peşmerge, 1 sivil yaşamını yitirdi.

Burjuva şoven medya ve TSK saldırıyı “PKK’nin ikinci Kandil yapmaya çalıştığı Kuzey Irak/Sincar Dağı ve Suriye Kuzeydoğusu/Karaçok Dağı vuruldu”, “Son günlerde artan PKK eylemlerine cevap” diye lanse etti.

Erdoğan saldırının “dost ABD, dost Rusya ve Barzani’ye bilgi verilerek yapıldığını” söyledi. ABD ise koalisyon güçleri adına saldırıyı onaylamadığını açıkladı. Rusya henüz bir açıklama yapmadı. Peşmerge Bakanı Mesrur Barzani, “Bombardıman bizim açımızdan beklenmedik bir olaydı. Bu konuda Türkiye’den açıklama talep ettik ancak henüz bir yanıt almadık. Umarız bir yanlışlık vardır” açıklaması yaptı. Irak merkezi hükümeti ve Kürt Bölgesel Yönetimi muhalefeti saldırıya tepki gösterdi. Barzani yönetimi, saldırıdan PKK’yi sorumlu tuttu. CHP genel başkan yardımcısı Öztürk, saldırıyı “Gayet normaldir. Gecikmiştir. Olumlu görüyoruz” diye alkışladı.

Şengal Direniş Birlikleri, saldırıda peşmergelerin bulunduğu alanların hedef alındığını, YPG ise sivil evlerin de vurulduğunu açıkladı.

Bombardımanlarda Şengal’in Çira Radyosu ve Rojava’nın Sesi Radyosu binalarının da hedef alındığı öğrenildi.

Saldırının ilk elde iki hedefi var görünüyor:

Birincisi, referandumda ciddi biçimde tekleyen, fireler veren ve çatlaklar yaşayan AKP, devlet, “milliyetçi cephe” güçleri ve tabanını konsolide etmeye ve bu potaya girmeyeni de “evet”e soğurmaya çabalamak.

İkincisi, Güney Kurdistan’da Barzani-Talabani görüşmesi, İran’ın etki alanını genişletmesi, Kerkük’e Kürt bayrağı çekilmesi, Suriye’de SDG’nin Rakka yolu üzerindeki bazı yerleşimleri ele geçirmesi gibi Türkiye burjuva-faşist devletini bölgede son dönemde rahatsız eden gelişmelere karşı gözdağı vermeye çalışmak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*