Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Toplu mezarlar açılsın!

Toplu mezarlar açılsın!

1997’de Dersimde katledilen ve toplu mezara gömülen Ali Yıldız’ın ailesi evlatlarının cenazesini alabilmek için başlattıkları açlık grevine destek vermek için 2 günlük açlık yapmak isteyen TAYAD’lılara polis müdahale etti.

26 Temmuz’da sabah 10.30’da çadır kurup imza masası açmak isteyen TAYAD’lılara polis tarafından müdahale edilmiş ve göz altına alınmışlardı. Aynı gün gece 12.00 civarında yine sivil polisler ve çevik kuvvet çadıra ve açlık grevindekilere saldırmış ve 3 TAYAD‘lıyı göz altına almıştı.

27 Temmuz’da hem gözaltına alınanların setbest bırakılması için hemde toplu mezarların açılarak cenazelerin ailelere verilmesi için bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasında;
Bu ülkenin toprakları emperyalistlerin işgali altındayken biz kendi topraklarımızda göz altına alınıyoruz. Biz TAYAD’lılar emperyalistler ve işbirlikçilerine boyun eğmediği için katledilen devrimcilerden Ali Yıldızın toplu mezardan çıkarılması talebiyle ölüm orucunun 47.bulunan abisi Hüsnü Yıldız’adestek vermek için açlık grevi ve oturma eylemi yaptık.
Her annenin babanın çocuğunun mezarının olmasını istemesi kadar doğal bir şey olamaz. Biz Hüsnü Yıldız’ın çağrısına talebine sahip çıkıyoruz.
Bugün Hüsnü Yıldız açlık grevini ölüm orucuna dönüştürmüş durumda. Artık adım adım ölüme yürüyor. Tek isteği kardeşinin bir mezarı olsun. Tek isteği nasıl katledildiğini bile bilmediği kardeşinin, toplu mezarda çıkan cesedinin kendilerine verilmesi.
Ama bu istek bile ülkemizde karşılanmıyor. AKP iktidarı toplu mezarları savunuyor açıkça. Toplu katliamları savunuyor. Hüsnü Yıldız’ın başına gelecek her şeyden katliam savunucusu AKP iktidarıdır.
Toplu katliamları savunan AKP iktidarı ve onun polisi iki gündür buradaki eylemimize karşı tahamülsüzce saldırdı ve işkenceci yüzünü gösterdi. Buna rağmen talebimizi haykırmaya devam ettik. Sonuna kadar da Hüsnü Yıldız’ın yanındayız” denildi.
Basın açıklaması “Toplu mezarlar açılsın”, “Ali Yıldız’ın cenazesini istiyoruz”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganlarıyla bitirildi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*