Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Toplama kampı gibi çadır kent

Toplama kampı gibi çadır kent

Mevsimlik işlerde çalışmak amacıyla Bursa’ya gelen Kürt işçiler için yapılan “çadır kent!” adeta bir toplama kampını andırıyor. 5 bin kişilik çadır kentte, 50 kişiye bir tuvalet ve duş kabini düşerken, elektrik de su da yok.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da mevsimlik işlerde çalışmak yola çıkan Kürt işçiler, yine çalışma koşullarının zorluğunun yanı sıra, “insanlık dışı” diye nitelenebilecek yaşam koşulları ile gündemde. Diyarbakır, Mardin ve Urfa‘dan Bursa‘nın Yenişehir İlçesi’ne gelen mevsimlik tarım işçileri de, ilçeden uzak, suyu ve elektriği olmayan çadır kentte yaşam mücadelesi veriyor.

SALGIN HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARIYOR

Her yıl yağışlar nedeni ile yaşanan su baskınları ve çeşitli hastalıklara rağmen çadırlarda kalmak zorunda kalan mevsimlik tarım işçileri ve ailelerine “yılın valisi” seçilen Bursa Valisi Şehabettin Harputlu tarafından bu yıl da sadece çadır verildi. Ancak, çadır kurmanın dışında herhangi bir önlemin alınmadığı “toplama kampı” görünümündeki alanda, salgın hastalık tehlikesi bulunurken, Tabipler Odası‘nın geçtiğimiz yıllarda çadır kentin ilaçlanmaması halinde birçok hastalığın doğabileceği uyarısı ise dikkate alınmadı.

50 KİŞİYE BİR TUVALET

Elektriği bulunmayan çadır kentte, işçiler geceleri karanlıkta kalırken, temizlik ihtiyaçlarını ise, 3 günde bir tankerler ile getirilen su ile karşılamaya çalışıyor. İçme suyu ihtiyacı da çadır kentte yapılan ancak kazılan kuyunun 3 günde bir doldurulması ile ancak bir gün akabilen çeşmeden karşılanıyor. Kampta elektrik olmadığı için buzdolabı gibi soğutucunun da bulunmaması nedeniyle, işçiler, sağlıklı olmayan, bulanık akan ve yaz sıcağında neredeyse kaynama derecesine gelen suyu içmek zorunda kalıyor. 5 bin kişilik kampta en büyük sorunlardan biri de tuvalet ihtiyacı. Kampta 50 kişiye bir tuvalet ve bir duş kabini düşüyor.

IRKÇI SALDIRILAR

Bu kadar zor koşullarda yaşam mücadelesi veren mevsimlik işçilerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri de ilçede yaşanan ırkçı saldırılar. Kürtlere yönelik ırkçı saldırılarla adını duyuran Bursa‘da, mevsimlik işçiler de bu saldırılardan nasibini alıyor. Can güvenliklerinden endişe duyan tarım işçilerin kaldığı kamp, Silvan‘da çıkan çatışmadan sonra, gece saatlerinde kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğramış. Yetkililerin görmezden geldiği tarım işçilerine ise, sadece BDP’lilerin sahip çıktığı belirtiliyor.

‘VALİLİK BAŞBAKANLIĞA YALAN BEYANDA BULUNDU’

BDP Bursa İl Eş Başkanı Ayla Yıldırım; Bursa Valisi Harputlu’nun mevsimlik işçiler ile ilgili başbakanlığa yalan beyanda bulunduğunu belirterek, Başbakanlığın BDP eski Milletvekili Nezir Karabaş’ın verdiği soru önergesi üzerine mevsimlik işçiler ile ilgili Bursa Valiliği’nden bilgi istediğini, ancak valiliğin yanıltıcı bilgiler verdiğini dile getirdi. Valiliğin başbakanlığa verdiği beyanda, mevsimlik işçiler için prefabrik evler ve geçici okulların yanı sıra su ve elektrik sıkıntısını giderecek alt yapını tamamlandığının yer aldığını söyleyen Yıldırım, aradan bir yıl geçmesine rağmen, alanda çadırdan başka bir şeyin yapılmadığına işaret etti.

Mevsimlik işçilerin yaşadığı çadır kentin bir an önce ilaçlanması ve su ile elektrik sıkıntısının giderilmesi gerektiğinin önemine değinen Yıldırım, valiliğin bu yönlü bir adım atmaması halinde hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.

Kaynak: ÇAĞDAŞ ERDOĞAN-DİHA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*