Anasayfa » GENÇLİK » Hacettepe’de tıp öğrencilerinden basın açıklaması

Hacettepe’de tıp öğrencilerinden basın açıklaması

TÖK ve SES öğrenci komisyonu iki hafta önce Hacettepe Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim gören 13 öğrencinin tutuklanmasıyla ilgili bugün saat 12:30’da Hacettepe Hastanesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına Hacetepe Üniversitesi Öğretim üyeleri, SES, TÖP, TTB ve Halk Sağlığı Topluluğu katıldı.

Halk Sağlığı Topluluğu Başkanı Çağrı Temuçin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sorguları sırasında sorulan ve basına da yansıyan sorulardan suçlamaların önemli bir kısmını, üniversitemizin yasal bir kulubü olan Halk Sağlığı Topluluğu içinde yürüttükleri faaliyetler ve topluluk odasında yapılan ortam dinlemelerinin oluşturduğu anlaşılmakta. Hiçbir yerde kabuledilemeyecek “sözden suç, suçlu ve kanıt yaratma” ilkeliğinin,düşünceden bilim yaratma iddiasındaki üniversitelerde kendine yer bulması olsa olsa trajikomik bir durumdur. Dolayısıyla öğrencilerin aralarındaki sohbetlerden “terörist” üretenlerin, Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Komitesi’nden de örgüt komitesi yaratma gayretine şaşırmıyoruz. Ancak bir üniversite kampüsü içinde odalara dinleme cihazları yerleştirilmesi, üniversite öğrencilerinin kendi kimlikleri ile açıkça katıldığı etkinliklerden “kanıt” üretilmesi ve böylesi dayanaklar ile 13 üniversiteli gencin özgürlüklerinin ve geleceklerinin gasp edilmesi kabul edilemez uygulamalardır.

Üniversitedeki öğrenciyi, akademisyeni konuşmaktan korkar hale getirirseniz, topluluk odalarına kadar sızmış bir takip ile kontrol altına alır iseniz, öğrencilerin yan yana geldiği yerleri potansiyel terör örgütlenmeleri olarak görürseniz, yarın serbest bırakılsalar da, ne o gençlerin zihninde, ne de gözaltındaki o kampüste özgür düşünceye güven kalmaz. 1 Haziran günü sadece üniversitemizden 13 öğrenci eksiltilmedi, asıl bu güven eksildi.

Sincan F tipi cezaevinde üniversitenin özgürlüğü tutukludur. Yıllar önce Manisa’da gençler benzer suçlamalar ile tutuklanmış ardından da serbest kalmışlardı. Geriye utanç dolu “Manisalı Gençler” sözü kaldı. “Hacettepeli Gençler” kavramını da siz yaratmayın” diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından söz alan SES Genel Başkanı Çetin Erdoğdu da konuşmasında şunları belirtti:

“SES dün olduğu gibi bugün de sağlığın taşeronlaştırılmasına, ticarileştirilmesine karşı mücadele etmektedir. Tıp öğrencilerinin örgütlenmelerinden korkuyorlar, geleceğin SES’inden korkuyorlar, TTB’nin örgütlenmesinden korkuyorlar. Puşilerden, sloganlardan, gazetecilerden, yazarlardan, kadınlardan ve geleceğin mücadeleci gençlerinden korkuyorlar. Sağlık hakkı için ticarileşmeye karşı mücadele eden herkesi baskı altında tutmaya çalışıyorlar. Sermaye için değil, halk için mücadele veren 13 arkadaşımız ve gençlerimizin mücadelesi kazanacaktır”

Basın açıklaması “Parasız Eğitim Parasız Sağlık”, “Sağlık Haktır Satılamaz” sloganlarıyla bitirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*