Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » TOGO işçisi: “Ben yaptığım ayakkabıyı tanırım”

TOGO işçisi: “Ben yaptığım ayakkabıyı tanırım”

Direnişlerinin 52. gününde TOGO işçileri Ankaralıların direnişi sahiplenmelerini sağlamak için imza kampanyası başlattılar. Şu an için Yüksel caddesinde ve Sakarya caddesinde imza standı açıp bir yandan neden direnişte olduklarını anlatan bildirilerini dağıtırken bir yandan da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ na verilmek üzere imza topluyorlar. Fabrika önündeki direniş de devam ediyor. Önce TOGO mağazalarının önündeki basın açıklamaları, daha sonra bir saatlik oturma eylemleri, şimdi de imza kampanyası… Direnişi kazanımla sonuçlandırmak için TOGO işçileri daha önce işçi sınıfının pek çok bölüğü tarafından uygulanmış olan çeşitli mücadele biçimlerini hayata geçiriyorlar.

İşçilerin talebi sendikalı olarak işe geri dönmek. Fakat birçok direnişin bize gösterdiği gibi, TOGO işçilerinin direnişinin sadece kendi mücüdele azim ve kararlılığıyla başarıya ulaşması mümkün gözükmüyor. Aynı şekilde Ankaralı işçi ve emekçilere taşınmaya başlayan bir direniş olarak TOGO’da kaybedilme durumunda tek kaybeden de TOGO işçisi olmayacak. Yüzlerce direnişin olduğu, öncü işçilerin, kamu işçilerinin, bunların sendika şube ve genel merkezlerinin olduğu bir şehirden bahsetmiyoruz. Ankara’ da hali hazırda biri sendikal bürokrasisinin görmek dahi istemediği Cansel Malatyalı’nın, bir de TOGO işçilerinin direnişi var. Yüksel caddesine çıkan ara sokakların hepsinde sendika tabelaları görürsünüz. Tabelalaşan bir sendikal mücadele olamaz! Sendikalar belki ne iş yaptıklarını bilmiyorlar ama TOGO işçileri kazanmak için ne yapmak gerektiğini öğreniyorlar.

Bir TOGO işçisi anlatıyor: “İmza standının önünden geçen bir kişi yaklaşık 15-20 metre gittikten sonra tekrar geri dönüp masaya bakıp ‘TOGO nedir?’ diye sordu. İşçi soruyu soran kişiye ayakkabılarını gösterek ‘Ayağındaki ayakkabıyı yapan fabrikada çalışan işçileriz ve sendikalı olduğumuz için işten atıldık” diye cevap verdi. Bunun üzerine “Sen nerden biliyorsun benim ayakkabılarımı TOGO’dan aldığımı?” diye soran kişiye direnişçi işçi, “Ben yaptığım ayakkabıyı tanırım” diye cevap verdi.” TOGO işçisi yaptığı ayakkabıyı da biliyor, kimin dost kimin düşman olduğunu da…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*