Anasayfa » BASINDAN » Tekersan İşçisi Fabrikayı kapattı

Tekersan İşçisi Fabrikayı kapattı

Tekersan olarak bilinen Mefro Wheels Turkey fabrikasının işçileri, performans düşüklüğü gerekçe gösterilerek işten çıkarılan 6 arkadaşları için fabrikanın girişini kapadı. Kol kola giren ve fabrikaya giriş çıkışlara izin vermeyen DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işçiler, ‘İş – ekmek yoksa barış da yok!’, ‘Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!’ sloganları atarak seslerini işverene duyurmaya çalıştılar.
Birleşik Metal-İş Sendikası İşyeri Baş Temsilcisi Selçuk Kargı, arkadaşlarının işe geri dönmemesi durumunda eylemi devam ettireceklerini söyledi. İşçilerin eylemi sırasında mesaisini tamamlayan pek çok çalışan fabrikadan çıkamazken, fabrikanın İnsan Kaynakları Yöneticisi Murat Özbek eyleme tepki gösterdi. Konunun gün boyu tartışıldığını ve artık kapının açılması gerektiğini söyleyen Özbek’in talebi işçilerce kabul edilmedi.

Fabrikaya gelerek eyleme destek veren DİSK Bölge Sorumlusu ve Birleşik Metal-İş Sendikası Şube Başkanı Bayram Kavak, yaptığı sert konuşmada şunları söyledi:

‘Biz düşüncelerimizi söyledik ama ne hikmetse karşı taraf bizi anlamak istemiyor. Ben yine de işvereni sağduyuya davet ediyorum. Bu işlerin gerçek anlamda masa başında çözülmesi taraftarıyım. Ama kendileri bilir. Bizim dışarıya çıkamayan kardeşlerimizle hiçbir sorunumuz yok. Onlar da bizim gibi emekçiler. Bordrolu çalışan insanlar. Her zaman onlarla birlikteyiz. Ama burada kendini bir şey sanan bazı haddini bilmez zatlar var. Bundan sonra görecekler. Şimdiye kadar iki dudak arasında hepimizi yönetenler, bundan sonra burada yönetim nasıl oluyor, namerdim göstermezsem…

Şunu herkes bilsin: Nasıl burası bize hiç danışmadan 6 kişilik liste yaptıysa, bu sendikanın da listesi var arkadaşlar. Kim gidiyor bundan sonra göreceğiz. Bu saatten sonra, açık ve net söylüyorum çünkü sizden de teyit aldım, ya bu Tekersan tersine döner, gök kubbe buraya iner; ya da bu işçicin dediği olur, saygı gösterilir bize.

Biz burada reklam olsun diye, laf olsun diye beklemiyoruz. İşten çıktık, yorgunuz. Ama buna rağmen verdiğimiz mücadele bir onur mücadelesi. Aynı sloganda olduğu gibi; bu bir başlangıç, sonu belli değil. Ama biz burada beklemeye devam edeceğiz. Ben işvereni yine sağduyuya davet ediyorum. Cevap almadan burayı terk etmiyoruz. Ama sizden ricam, kapıyı açıyoruz, arkadaşlarımıza müsaade ediyoruz ve yerimizi alıyoruz arkadaşlar.’

Kavak’ın konuşmasının ardından işçiler giriş kapısını boşalttılar ve diğer çalışanların çıkışlarına izin verdiler. Fabrika içinde bekleyişlerine devam edeceklerini söyleyen Selçuk Kaygı, arkadaşları işe geri alınana kadar eylemlerinin devam edeceğini söyledi.

MİB

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*