Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Tekel işçisi bir kadının uyanışı” oyunu kitaplaştı

“Tekel işçisi bir kadının uyanışı” oyunu kitaplaştı

Şair, yazar ve insan hakları savunucusu Adil Okay tarafından geçtiğimiz 2010 yılında sahneye konulan kadın sorunu ve Tekel işçilerinin direnişini ele alan iki ayrı oyunu Gerçek Yayınevi tarafından kitaplaştırılarak okuyucularla buluşturuldu
.
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz 2010 yılının 24 Temmuz ‘da Adnan Yücel anması dolayısı ile Adana Üretiyorum Kolektifi tarafından bir etkinlik düzenlenmiş, Adil Okay ‘ın “Yeşillerini giyinde gel” adlı şiir kitabında yer alan “Genç kadın ve amele kocası” adlı şiirinden esinlenerek sahneye konulan “Tekel işçisi bir kadının uyanışı” adlı oyun ilk kez Adana Üretiyorum Kolektifi tiyatro atölyesi tarafından oynanmıştı.

Aşağıda Adil Okay‘ın oyunla ilgili bilgi ve düşüncelerine yer veriyoruz.

Oyunun prömiyeri

“Tekel işçisi bir kadının uyanışı” adlı oyunun prömiyeri, 24 Temmuz 20I0’da, “Adana Üretiyorum Tiyatro Grubu” tarafından, Köprü Sanat Merkezinde sahneye kondu.
Oyunda yer alan oyuncular:
Aysema Büyükdinç, Özlem Aydar, Sedef Büyükdinç, Volkan Güdük, Yusuf Kılıç.
Yazan: Adil Okay
Yöneten: Yusuf Kaptan

Teşekkür

Yusuf Kaptan ve Aysel Argın olmasaydı. Bu oyun yazılmaz ve sahneye konulamazdı. Argın, ‘Genç Kadın ve Amele Kocası’ adlı eski bir şiirimin tiyatroya uyarlanabileceğini söyledikten sonra, bir tütün işçisinin, hem kadın hem işçi olarak yaşadığı sorunları 20 yıl kadar önce anlattığımı ve konunun hâlâ güncelliğini koruduğunu fark edip şaşırmıştım. Bunun üzerine Aysel Argın’a hak verip çalışmaya başladım. Elbette bu kolay olmadı. İki sayfalık şiirin, tek perdelik kısa bir tiyatro oyununa dönüşmesi, yeniden yaratım süreci gerektirdi. Hazırladığım politik bir oyun da olsa, metnin estetik boyutunu ihmal etmemek için çaba harcadım. Kadın işçinin gelişim seyrini, gerçeklerden kopmadan ve diyalektik bir kurgu ile verebilmekte zorlandığımı söyleyebilirim. Burada oyunu sahneye koyan şair dostum Yusuf Kaptan devreye girdi. Metni değerlendirdi. Değişiklik önerilerinde bulundu. Hatta oyuna yeni replikler ekledi. Oyunda ‘II. Kadın’ın yer alması fikri tamamen ona aittir.

Oyun ilk kez ‘Üretiyorum Tiyatro Grubu’ tarafından, Yusuf Kaptan’ın yönetmenliğinde sahneye konuldu.

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Adil Okay


Adil Okay kimdir?

1957’de Antakya’da doğdu. Politik nedenlerden Adana ve Ankara cezaevlerinde yattı. 12 Eylül darbesinden kısa bir süre önce Adana cezaevinden firar etti. 1981’de yurtdışına çıktı. Bir süre Lübnan’da, Filistin kamplarında kaldı. 1983’te Fransa’ya yerleşti. Fransa’da iki arkadaşıyla beraber ‘Fransa Postası’ adlı aylık dergi yayınladı. Politik mülteci derneklerinde uzun yıllar aktif görev aldı. Ücretsiz danışmanlık ve tercümanlık yaptı. Bu süreçte ‘Mültecinin Bunalımı’ öykü ve ‘Yeşillerini Giyin de Gel’ adlı şiir kitapları yayınlandı.

Yirmi yıl sürgünden sonra Türkiye’ye dönebildi.

Türkiye’de ve ülke dışında; birçok ulusal gazete, dergi ve antolojide şiir, öykü, deneme, makale ve araştırma yazıları yayınlandı. Özgür Üniversite’nin ‘Kavram Sözlüğü’ çalışmasına ‘Barış ve Burjuvazi’ maddelerini yazarak katkı sundu.

Çalışmalarıyla 15. Ömer Seyfettin Öykü Yarışması ile 6. Hasan Bayrı şiir yarışmasında ödüle layık görüldü. Şiirleri Fransızca ve Arapçaya çevrildi.

1999’da ‘Hançerini Ay Işığına Çalan Adam’ (şiir),
2001’de ‘Kaç Kişi Kaldık’ (şiir),
2003’te ‘Ah Çocuk’ (şiir),
2005’te ‘Yolcu’ (öykü),
2006’da ‘Yirmi Beşinci Saat’ (şiir),
2006‘da ‘Az Çalışmalı Aşka Zaman Ayırmalı’ (deneme),
2008’de ‘12 Eylül Ve Filistin Günlüğü’ (anı – belgesel),
2008’de ‘Konuşan Fotoğraflar’ (fotoğraf),
2009’da ’12 Eylül ve Filistin Günlüğü−Genişletilmiş İkinci Baskı‘ Ütopya yayınevince yayınlandı.
2009’da ‘Valizini Karısına Hazırlatan ‘Faşist’ Sayılır mı’ adlı deneme kitabı, Yoğunluk yayınları tarafından okuyucuya ulaştı.
‘Karanlığın İçinde Aydınlık Yüzler− Ölülerimiz Konuşuyor’ adlı oyunu 2009’da sahneye kondu. 2010’da Ütopya Yayınevi tarafından yayınlandı.
Yazarın ‘Kadın Gibi Kadın − Haykırış’ adlı oyunu 2010’da ‘Güney Sanat Topluluğu’ tarafından sahneye kondu.

Adana Üretiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*