Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tek gerçek: Kürdistan’da bir savaş var!

Tek gerçek: Kürdistan’da bir savaş var!

“Halbuki korkulacak hiç bir şey yoktu ortalıkta
Her şey naylondandı o kadar
Ve ölünce beş on bin birden ölüyorduk güneşe karşı.”
Turgut Uyar

Enis Berberoğlu Şemdinli’ye gidip plastik masasını bir dağın tepesine atmış, naylondan çiçekleri, naylondan örtüsü, naylondan gülümsemesiyle postkolonyalist bir edayla bakıyor. O bakış da, o oturuş da naylondan, çünkü Enis Berberoğlu’nun kendisi naylondan.

Enis Berberoğlu, Şemdinli’ye bir tek o fotoğrafı çektirmek için gitmiş anlaşılan. İddiası da büyük, söz-yazı uçar, ama bu kare baki! Unutun “gerçek” diye size anlatılanları ve bu naylondan kareye bakın!!

“Sabahın ilk saatlerinde yola koyulduk.
Sebati, Azer ve ben. Niyetimiz Derecik ve Umurlu’yu ziyaretti.
Ama daha ilçeden çıkmadan yolumuz kesildi. Ne Derecik’e yol izni çıktı, ne de ters yöndeki Alan’a.
Yolu kesilen her haberci gibi…
Bozulduk, kızdık. Çaresiz geri döndük.
Kalan zamanı iyi kullandık. Şemdinli’ye muhteşem vedamızı tasarladık.
Koman ve Karadağ boyunda bir tepe bulduk.
Bagajdaki masaysa sandalyeleri yerleştirdik.
Sakız gibi beyaz örtüyü serdik. Yapma çiçekleri serpiştirdik. Yeni fincan takımını açtık. Ve sabah kahvemizi keyifle içtik.
Her yudumun tadını çıkardık.
Eğer sizler de bu yazıyı…
Kahve ve çayınızla birlikte okuyorsanız…
Anlatılanların hepsini unutun dilerseniz.
Yazı zaten uçar gider.
Aklınızda kalan sadece bu manzara olsun.
Eğer Hürriyet Gazetesi’nin genel yayın müdürü…
Bir sabah şemdinli manzarasına karşı…
Rahat rahat kahve içebiliyorsa…
Bakmayın siz elalemin feryatlarına… ”
(Hürriyet, 3 Eylül 2012)

“Burjuva sınıf egemenliği, aynı zamanda, kitlelerin gereksinmelerini -yalnızca bastırmaya değil- burjuva sınıf çıkarlarına göre oluşturma ve yönetme gücüne dayanır. Burjuva medya tekeli, neyin ne kadar kitlelerin görüş alanına girebileceği, neyin nasıl düşünüleceği, neyin ilgi ve gereksinme konusu olabileceğinin belirlenmesinde güç ve etkisi giderek artan bir rol oynamaktadır. Tıpkı küresel medya tekellerinden CNN’in sahibi Ted Turner’ın küstahça söylediği gibi: “Bizim kameralarımızın çekmediği ve bizim yayınlamadığımız şeyler, var olmamış demektir.” Burjuvazinin kitlelerin bilinç ve gereksinmelerini belirleme gücünün yoğunlaşması ve merkezileşmesi ve bu açıdan medyanın kontrolü ve medya yoluyla kamuoyu oluşturmanın kazandığı önem, toplumsal üretimdeki tekelci sermaye yoğunlaşması ve merkezileşmesine tekabül eder.” (Kolektif işçi demokrasisi: Basın ve anlatım özgürlüğü-1)

Herşeyin naylondan olduğu bu fotoğraf karesiyle Şemdinli’de yaşanan savaşı unutturabilecek misiniz?
Şemdinli’de-Çukurca’da-Beytülşebbap’ta karakollardan çıkamayan askerlerinizin çaresizliğini yokedebilecek misiniz? Kürdistan’daki savaşı bilinçlerden silebilecek misiniz?

Ulusal kimliğinin, anadilde eğitim hakkının, ulusal statü talebinin yoksayılmasına karşı yediden yetmişe isyana duran, ulusal mücadele yürüten Kürt halkının, dağda da düzde de sürekli eylem yapan gerillasının sahiciliğini hangi yapma çiçeğiniz, naylon gülüşünüz silebilir!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*