Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » TEDAŞ direnişinde kazanım

TEDAŞ direnişinde kazanım

Adana’daki Toroslar Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) binası önünde Enerji-Sen öncülüğünde direnişlerini sürdüren işçiler 18 Ekim günü işe iade davasını kazandı.

Mahkeme, işçilerin işe iadesine, ayrıca işçilerin verilmeyen maaşların ve direnişte geçen sürede alması gereken maaşların (4 + 5 ay) işçilere verilmesine karar verdi.

Hem asıl işveren olan TEDAŞ’a hem de alt işveren olan taşeron şirkete kesilen cezaya dair TEDAŞ’ın itiraz hakkı bulunuyor.

İşçiler direnişleri sırasında Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile görüşmüş, Coş bir yardımcısını konuyla ilgilenmesini söylemişti. Vali Yardımcısı ise ‘şimdilik elimizden gelen bir şey yok hukuki yollara başvurun’ demişti. Daha sonra gerçekleştirilen bir başka Valilik ziyaretinde yine aynı vali yardımcısı işçilere hak vermiş ve yargı kararının sonucuna saygı gösterilmesi gerektiğini ifade etmişti.

TEDAŞ’taki taşeron şirkette çalışan işçiler maaşlarının 3 aydır ödenmemesine tepki gösterdikleri için işten çıkarıldı. İşçiler, Enerji-Sen öncülünde TEDAŞ’ın Demirköprü’deki binası önünde 5 Mart günü direnişe geçti. İşçilerin direnişine defalarca polis saldırdı. Direnişe işçilerin aileleri de katıldı. İşçilerin eylemlerini engellemek için TEDAŞ binasının önünü demir bariyerlerle yaya trafiğine dahi kapatan polis, direnişteki işçileri onlarca defa gözaltına aldı.

İşçiler Valilik önünde de defalarca eylem yaptı ve bu eylemlerden dolayı işçilere çok defa para cezası kesildi. Direnişteki işçiler, polis saldırılarına rağmen direniş alanını şenlik alanına çevirdi. Direniş alanından arabalarıyla geçen Adanalılar, destek için çaldıkları kornaları hiç eksik etmedi.

Enerji-Sen’li işçiler, her hafta direniş alanında kent merkezine yürüyüşler gerçekleştirdi.

İşçiler, Adanademir Spor taraftarının da desteğini aldı. Taraftarlar işçilerin işe alınması talebini maçlarda pankart açarak, tezahürat yaparak sık sık dile getirdi.

Enerji-Sen’li işçiler direnişlerini sürdürürken enerji işkolunda yaşanan iş kazalarına da tepkisiz kalmadı. TEDAŞ’ta iş kazası sonucu hayatını kaybeden bir enerji işçisi için TEDAŞ binasını basan işçiler iş kazalarının sorumlusunun TEDAŞ olduğunu, işçilere çalışırken hiçbir güvenlik gereci verilmediğini belirtti.

(Sendika.Org / Adana)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*