Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taşgök Galvaniz patronu ipe un seriyor

Taşgök Galvaniz patronu ipe un seriyor

Geçtiğimiz günlerde Taşgök Galvaniz’den iki işçi patronun keyfi sözlü bildirimiyle tazminatsız işten çıkarılmıştı. Taşgök Galvaniz işçileri, patronun bu keyfi tutumuna yönelik işten çıkarıldıkları gün noterden ihbarname çekerek, alacakları olan ihbar ve kıdem tazminatı, geriye dönük mesai ve senelik izin ücretlerinin 7 gün içinde ödenmesini talep etmişlerdi. İşçiler 5 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’ye kadar patronun kendilerini muhatap almadığı ve ücret ve tazminatlarının ödenmediği durumda işyerinin önünde oturma eylemine başlayacaklarını basına ve kamuoyuna duyurmuşlardı.

5 Kasım Pazartesi günü Taşgök Galvaniz işçileri işyerinin önüne gittiklerinde patron işçilerle görüşme istemiş ve yapılan görüşmede ayın 10’ununda işçilerin bütün hak ve alacaklarının ödenmesi sözü verildiği için eylem ertelenmişti. İşçiler bu görüşmeyi kamuoyu ile paylaşmış verilen sözün tutulmaması halinde eylem yapmakta kararlı olduklarını ifade etmişlerdi.

İşçilerin haklarını ödeyeceği sözünü veren patron bu arada yeni bir manevraya başvurdu. İşçilere 7 Kasım tarihli bir ihtarname çekerek, işçilerin çektiği ihtarnamede belirtilen gerçekleri “kabul etmediğini ve bugüne kadar hak etmiş oldukları maaş ve diğer her türlü ödemelerini zamanında ve tam olarak yaptığı ayrıca iş akidlerinin fesh edilmeyip halen devam ettiği” yalanlarını söyleyerek işçilere “3 gün içinde geçerli bir mazaret bildirerek işbaşı yapmalarını aksi takdirde iş akidlerinin fesh edileceğini” bildirmiştir.

Taşgök Galvaniz patronlarının bu manevrasıyla yapmak istediği, işten çıkardığı ve işyerine sokmadığı, işçiler sanki kendileri işe gelmemişler gibi göstererek, hak ve tazminatlarını gasp etmektir.

Patronun bu son manevrasını da boşa düşüreceklerini söyleyen işçiler haklarını almakta kararlı olduklarını ifade ettiler.

Ostim İşçi Sağlığı Meclisi: Patron çektiği ihtarname ile ne yapmak istiyor?

Şaban Çetin: 31 Ekim’de sabah işbaşı yapmak için işyerine gittiğimizde ustabaşı bizi işyerine sokmadı. Patronun bizimle bir görüşme yapacağını söyledi. Patron geldiğinde bize işten çıkarıldığımızı söyledi ve hiçbir gerekçe göstermeden istifa dilekçesi yazmaya zorladı. Biz patronun bu dayatmasını kabul etmedik. Aynı gün notere giderek işten çıkarıldığımızı haklarımızın 7 gün içerisinde ödenmesini isteyen bir ihbarname çektik. Aynı zamanda 5 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’ye kadar patrona süre tanıdık. Haklarımız ödenmediği taktirde işyeri önünde oturme eylemine başlayacağımızı da kamuoyuna açıkladık. Eylem yapacağımız gün patron tekrar bizimle görüştü ve Kasım’ın 10’unda alacaklarımızı ödeyeceği sözü verdi. Ancak dün evimize patronun gönderdiği bir ihtarname geçti. Bizim gönderdiğimiz ihbarnamede belittiğimiz gerçekleri inkar ederek maaş ve diğer her türlü ödemeleri zamanında ve tam olarak yapıldığı yalanını söylüyor ve işyerine bizi sokmayan kendileri değilmiş gibi 3 gün içerisinde işbaşı yapmamızı aksi takdirde iş akdimizi feshedeceğini bildirmiş. Köşeye sıkışan patron ipe un seriyor. Bizi işten çıkartan kendileri, aradan 10 gün geçmiş, bizim çektiğimiz ihbarname ve eylem yapacağımız duyurusu nedeniyle köşeye sıkışmış. Şimdi verdiği sözleri de inkar edip böyle bir manevraya başvurarak, yine haklarımızı gasp etmek istiyor. Patronlarda oyun çok. Yalan beyanda bulunmaktan da utanmıyorlar. Bu manevra, patronların her açıdan çaresizliğini ortaya koyuyor. Hukuken de bir geçerliliği yok. Bu çırpınışları boşuna. Biz haklarımızı çiğnetmeyeceğiz. Haklarımızı alıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*