Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Taşgök Galvaniz İşçileri Direnişe Başladı

Taşgök Galvaniz İşçileri Direnişe Başladı

İşten atılan taşgök işçileri bugün yaptıkları bir açıklama ile direnişlerini başattılar. Direnişçi işçiler yaptıkları açıklamada şunları söylediler.

Çalışmakta olduğumuz Taşgök Galvaniz’den 31 ekim 2012 tarihinde işten çıkarıldık. O sabah işe gittiğimizde ustabaşı bize iş vermeyerek işten çıkarıldığımızı patron geldiğinde bizimle konuşacağını söyledi. Patron geldiğinde bizi işten çıkardığını söyleyerek bizim istifa dilekçesi yazmamızı söyledi. Aynı tarihte biz noterden iş akdimizin fesh edildiğini, bütün haklarımızın ödenmesine yönelik bir ihbarname göderdik. Bu süre içerisinde patronun bizi muhatap almaması ve haklarımızı ödememesi durumunda 5 kasım pazartesi günü işyeri önünde oturma eylemi başlatacağımız basın aracılığı ile kamuoyuna ilettik.

Pazartesi günü işyeri önüne gittiğimizde patron biz çağırıp bütün haklarımızı Kasım ayının 10’unda ödeyeceği sözünü verdi. Biz bu görüşmemizde patrona sözünü tutmaması durumunda mücadelemize devam edeceğimizi ifade ettik.

Kasım ayının 10’unda işyerine gittiğimizde patron verdiği sözü tutmayarak bizlere herhangi bir ödeme yapmak şöyle dursun ”istediğiniz yere şikayet edin” dedi. Daha sonra patron bize noter aracılığı ile iş akdimizin fesh edilmediğini, 3 gün içerisinde iş başı yapmamızı bildiren bir ihbarname gönderdi. Biz ihbarnameyi dikkate alarak Kasım ayının 12’sinde iş başı yapmak için işyerine gittik. Karşı kaldığımız durum ise yine aynı idi. Patron işyerinden çıkmamızı söyleyerek bize iş vermedi. Gelinen süreçte bütün iyi niyetli yaklaşımlarımız patronun suistimal edildi. Oyalama taktiğine dönüştü. 15 kasım da patronla yaptığımız son görüşmede, patron bize haklarımızı ödeyeceğini söyledi. Ama bir şartla. Kendisinin yazdığı ve bütün haklarımızı aldığımızı ve daha önce noter yolu ile göndermiş olduğumuz ihtarnamadeki bilgilerin gerçeği yansıtmadığını bildiren bir ihbarnameyi noter yolu ile işyerine çekmemizi istedi. Patron bu hamlesi ile bugüne kadar yaptığımız mücadaleyi boşa çıkarmak ve bizi haksız duruma düşürmek istiyor. Yani yalan beyanda bulunmamızı istiyor.

Taşgök patronu hala ipe un sermeye devam ediyor. Artık yeter. Talebimiz gayet nettir ve emeğimizin karşılığıdır. emeğimizin karşılığını alana kadar mücadelemize devam edeceğiz.

İşten atılmalar yasaklansın.
Patronların keyfi uygulamalarına son.
Kazanılmış haklarımız gasp edilemez.
Güvenceli iş, sağlıklı çalışma koşulları istiyoruz.

İşten atılan Taşgök Galvaniz İşçileri

Şaban ÇETİN TEL: 0506 473 94 20
Muzaffer AŞÇI TEL: 0553 398 35 55

Direnişteki Galvaniz işçisi Şaban Çetin ayrıca şu açıklamada bulundu. 31 ekim tarhinde işten çıkarıldık. Bugüne kadar iyi niyetli yaklaştık. Ama her seferinde oyalandık. Daha ekim ayı maaşımı bile ödemedi patron. Evimin elektiriği kesildi. 5 gün karanlıkta kaldık. Borç harç bulup evimin elekriğini açtırdım. Bir oğlum askerde. Para göndermemi istiyor, ona para yollayamıyorum. Şu anda oğlum da bizim gibi mağdur durumda. Ben bu ülke için oğlumu askere gönderdim. Ama bu ülkenin yasaları haklarımızı korumuyor. Yaptığımız mücadele sadece kendimiz için değil. Tüm OSTİM işçileri için. Ben yıllarca asitin zehirin ve dumanın içinde çalışarak sağlığımı verdim. Gidin bakın bütün galvaniz işçilerinin dişeri dökülmüş durumda.Benimde öyle. .Artık yeter!!. Bütün yaşamımız patronların iki dudağı arasında. Başta OSTİM işçileri olmak üzere herkesi bu mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.

Direnişteki işçiler süreci anlatan ve içinde noter yazışmalarının da olduğu bir dosya oluşturdukları, bu dosyayı başta Çalışma Bakanlığı ve Ostim Sanayi Bölgesi Müdürlüğü olmak üzere ilgili kurumlara verdiklerini belirttiler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*