Anasayfa » BASINDAN » Taşeron karayolları işçileri 2 saatlik iş bıraktı

Taşeron karayolları işçileri 2 saatlik iş bıraktı

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışan taşeron işçiler, kadro talepleri için bugün 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

OHAL kararnamesi ile çıkarılan taşeron düzenlemesine yönelik tepkiler devam ediyor. Düzenlemede yer alan detaylar nedeniyle binlerce taşeron işçi kapsam dışında kalarak kadro hakkı elde edemedi. Karayolları Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışan taşeron işçiler de kadro talepleri için bugün 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı.
ANKARA
Ankara’da Akıncılar Karayolları Müdürlüğü’nde bir araya gelen işçiler, asıl işi yapmalarına rağmen kadro dışı kalmalarına tepkililer. İşçiler adına açıklamayı yapan Şaban Çekil, Karayollarında asıl işin bir parçası olan yol, bakım, onarım, karla mücadele gibi süreklilik arz eden işleri “anahtar teslimi” olarak üstlenen taşeron işçilerin KHK’de kapsam dışı bırakılmalarının kendilerini üzdüğünü belirtti. Çekil, “Kadroya geçişte taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapılması, bizde ve kamuoyunda Cumhurbaşkanımızın tam bilgilendirilmediği kanaatini uyandırmıştır” dedi.
Çekil, Karayolları Genel Müdürlüğünde asıl işin bir parçası olan anahtar teslimi işlerde taşeron olarak çalışan işçilerin kadroya geçirilmesini, İl Özel İdarelerinde taşeron yanında çalışan işçilerin doğrudan kadroya alınmalarını, Belediye ve İl Özel İdarelerinde kısmi süreli olarak 5 ay 29 gün çalışan işçilerin çalışma sürelerinin 4 ay uzatılmasını talep ettiklerini vurguladı. Çekil, Cumhurbaşkanı ve hükümetten taşeron yanında çalışan işçiler arasında ayrım yapan bu düzenlemenin değiştirilerek, tüm taşeron işçilerin kapsama alınarak kadroya kavuşmalarını beklediklerini ifade etti.

İZMİR
Yol-İş Sendikası Ege Bölgesi genelinde işçi temsilcilerinin katılımıyla Karayolları 2. Şube Müdürlüğü önünde kadro talebiyle eylem yaptı.
Eyleme Türk İş Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım’ın yanı sıra Tez Koop-İş, Basın-İş, Tes-İş ve TEKSİF sendikalarının temsilcileri de katılırken eylemde “Direne direne kazanacağız” ve “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı.
Basın metnini okuyan Şube Genel Sekreteri Sadık Yıs, karayollarında, tünel hizmetlerinde, köylere hizmet götürme birliklerinde çalışan taşeron işçilerle ve il özel idarelerde çalışan mevsimlik işçilerin kadroya alınmamasının işçilerde hayal kırıklığına sebep olduğunu dile getirdi.
Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesini talep eden Yıs, Cumhurbaşkanı ve hükümete çağrıda bulunurak ayrım yapan ve adil olmayan kadro düzenlenmesinin değiştirilmesini istedi.
Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım da Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri olan ulaşımda çalışan işçilerin kadrolu olması gerektiğini belirterek vermiş oldukları mücadelenin süreceğini dile getirdi.
Yıldırım “Bazı sarı sendikalar bu süreci fırsata çevirerek sizleri kandırmaya çalışıyor. Buna da müsade etmeyeceğiz. 1 Mayıs da yaklaşıyor. İzmir’de diğer kitle örgütleri ile birlikte kutlayacağız. 1 Mayıs’ın ana gündemi bu olacak ve alanlarda haykıracağız” dedi.

İZMİT
Kocaeli 14. Bölge Şefliği’nde çalışan taşeron işçiler kadro taleplerini duyurmak amacıyla iş yeri önünde 2 saatlik iş bırakma eylemlerini gerçekleştirdi. İşyeri önünde düzenlenen basın açıklamasına Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız ve Yol-İş İstanbul 1 Nolu Şube Eğitim Sekreteri Yaşar Güleryüz de katılarak destek verdi. Eylem sırasında işçiler, “Kadro hakkımız engellenemez”, “Yılgınlık yok, direniş var” sloganlarını attılar.
Eylemde işçiler adına açıklama yapan İşyeri Baştemsilcisi Özgür Üstündaş, “Bizler, Karayolları Genel Müdürlüğünde muvazaalı, yani kanuna karşı hileli olarak asıl işin bir parçası olan sözde yapım ihalesi adı altında asfalt şantiyelerinde taşeronda çalışanlar, kalorifer ihalelerinde çalışan arkadaşlarımızın kiralık araçlarda çalışan sürücü operatörlerinin, şubelerde anahtar teslimi işlerde, taşeron yanında çalışan işçi arkadaşlarımızın kurumlarında kadrolarına geçirilmesini talep ediyoruz” dedi.
Ardından söz alan Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız, “Asıl işi yapan bu arkadaşlarımız. Ama fotoğrafta görüldüğü gibi KHK kapsamında kadroya alınmayanlar işçi arkadaşlarımız hakkını aramaya çalışıyor. Bundan birkaç yıl önce Yol-İş Sendikasının yargıya giderek karayollarında çalışan yaklaşık 10 bin işçisini yargı yoluyla kadro alınmıştı. Son çıkan KHK ile Türkiye genelinde kadroya alınamayan 75 bin civarında vatandaş var. Adaletsiz bir tespit yapıldığına inanıyoruz. Bu yapılan yanlış düzenlemeden bir an evvel dönelim” ifadelerine yer verdi.
TOKAT
Tokat Karayolları 74. Şube Müdürlüğünde çalışan işçiler kadro talebiyle 2 saatlik iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler adına basın açıklaması yapan Yol-İş Sendikası 74. Şube Temsilcisi Duran Dönmez, 696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınması memnuniyetle karşılandığını söyledi.
Karayolları yol bakım işinde çalışanların kadro dışı kaldığını belirten Dönmez, “Söz konusu kararnameyle karayollarında asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri ‘anahtar teslimi’ olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile müşavirlik hizmeti altında tünellerdeki HGS dahil der türlü asıl işleri yapan işçilerin kadroya alınmaması, Köylere Hizmet Götüme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması, il özel idarelerinde 5 ay 29 gün çalışan işçilerin ise çalışma sürelerinin 4 ay uzatılma hakkından yoksun bırakılması, bizlerde hayal kırıklığı oluşturmuş, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür” dedi.
SİVAS
Sivas’ta da Karayolları 16. Bölge Müdürlüğü bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş bırakarak duruma tepki gösterdi. İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Türk-İş İl Temsilcisi Zeki Ekici “Söz konusu kararnameyle, yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri ‘anahtar teslimi’ olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin, tünel işletmeciliğinde tünellerin bakım ve hizmetlerini yapan işçiler ile her türlü işi yapan işçilerin kadroya alınmaması, Köylere Hizmet Götürme Birliklerinde çalışan işçilerin kapsam dışı bırakılması, İl Özel İdaresi’nde, belediyelerde, TÜDEMSAŞ’ta Beton Travers’te TCDD’de Hava Meydanları’nda, Telekom’da, PTT’de, hastanelerin yemekhanelerinde, velhasıl kitlerde aynı şartlarda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmaması bizlerde hayal kırıklığı yaratmış, çalışanları aileleri ile birlikte üzmüştür” dedi.

KARABÜK
Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Karayolları 153. Şube Şefliği’nde çalışan 50 taşeron işçi kadroya alınmalarını talep etti. Karayolları Safranbolu 153. Şube Şefliği bahçesinde toplanan işçiler adına Yol-İş Sendikası İşyeri Baştemsilcisi Harun Topçakıl basın açıklaması yaptı. Topçakıl, 696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarında taşeronların çalıştırdığı işçilerin bir bölümünün kadroya alınmasının memnuniyet yarattığını söyledi. Topçakıl, söz konusu kararname ile Karayolları’nda asıl işin bir parçası olan yol bakım ve onarım hizmetleri, karla mücadele hizmetleri gibi süreklilik arz eden işleri ‘anahtar teslimi’ olarak üstlenen taşeronların yanında çalışan işçilerin kadroya alınmamasının ise kendilerinde hayal kırıklığı yarattığını belirtti.
TRABZON
Yol-İş Sendikası Trabzon 1 Nolu Şube, Trabzon’da bulunan Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü önünde karayollarında kadro alamayan taşeron işçiler ile ilgili basın açıklaması yaptı. Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Gökhan Gedikli’nin yaptığı basın açıklamasında, taşerondan kadroya geçişlerle haksızlık ve ayrımcılık yapıldığını ifade etti. Gedikli, basın açıklamasının ardından bugün öğlene kadar iş bırakacaklarını söyledi.

kaynak.etha

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*