Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Taşeron işçiler CHP Maltepe ilçe binasını işgal etti (güncellendi)

Taşeron işçiler CHP Maltepe ilçe binasını işgal etti (güncellendi)

Maltepe Belediyesi’nde taşeron işçi olarak çalışan ve uzun bir direniş sürecinin ardından CHP’li Belediye Başkanı’nın sözünün ardından direnişi sonlandıran işçiler, kendilerine verilen sözün tutulmamasının ardından yeniden direnişe başladı. Maltepe Belediyesi tarafından işten çıkarılan 4 işçi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’nin Maltepe İlçe binasını işgal etti. Kendilerini bir odaya kapattıkları öğrenilen işçilerin eylemi devam ediyor.

Alınan bilgiye göre, Maltepe Belediyesi tarafından işten çıkarılan İlhan Yıldırım, Cemal Genceldi, Serhat Yükselen, Mahmut Gülbinat isimli işçiler sabah saatlerinde CHP Maltepe İlçe binasını işgal etti. İdare Mahkamesi’nin işe dönme kararının belediye tarafından bir üst mahkemeye götürülmesine tepki olarak böyle bir eylemde bulunan 4 işçi, ellerinde benzin bidonu ile kendilerini toplantı odasına kilitledi. Müdahale etmek isteyenleri kendilerini yakmakla tehdit eden işçiler, zaman zaman cama çıkarak slogan attı. İşçiler, binanın camına ise, “Yalanlarınız artık karnımızı doyurmuyor. Söz Verdiniz Hala İşsiziz. Direnişçi Maltepe Belediyesi Taşeron işçileri” yazılı bir pankart astı.

İşçilerin benzin bidonlu eylemi, işgale son vermesi için eylemcilerle konuşan parti yetkilileri tarafından amatör kameraya kaydedildi. Görüntülerde ellerinde kırmızı bir benzin bidonu bulanan işçilerin, müdahale edilmesi halinde kendilerini yakma tehdidinde bulunduğu görülüyor.

İşçilerin CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Maltepe İlçe Başkanı Süleyman Kıpırtı, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı ve DİSK Yöneticileri gelmeden eylemi bitirmeyeceklerini söyledikleri öğrenildi.

Taşeron işçilerden İlhan Yıldırım basına yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Şu anda parti binası önünde CHP’liler ‘binamız işgal edildi’ diyerek toplanmaya başladı. Biz işçiyiz, biz hakkımız için mücadele ediyoruz. Şunu açıkça söyleyelim bizim sorunumuz bugün çözülmezse biz bu binadan dışarı çıkmayacağız. Şu anda polis görünmüyor ama eğer bir polis müdahalesi biz sorunlarımızı çözmeden gerçekleşirse yanımızda bir bidon benzin var. Ekmek paramız için kendimizi yakmayı göze aldık. Polis bunu yaparsa kendimizi yakacağız.”

İŞÇİLERE POLİS SALDIRISI

Maltepe Belediyesi tarafından işten çıkartılan ve mahkemenin işe dönme kararını uygulanmadığı için CHP ilçe teşkilatını işgal eden 4 işçinin eylemi polisin müdahalesiyle sona erdi.

Maltepe Belediyesi tarafından işten çıkarılan 4 işçinin CHP ilçe teşkilatını işgal etme eylemi üzerine olay yerine gelen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, işçilerin bulunduğu toplantı odasının kapısını kırarak içeri girdi. Polis baskını sırasında işçiler darp edilerek gözaltına alındı.

İlçe teşkilatının toplantı odasında bulunan İlhan Yıldırım, Cemal Genceldi, Serhat Yükselen ve Mahmut Gülbinat zorla gözaltına alınarak Cumhuriyet Polis Merkezine götürüldü.

CHP’LİLERDEN İŞÇİLERE SALDIRI

Maltepe Meydanı’nda bulunan Güven İş merkezinin 3. katında yer alan CHP ilçe teşkilatının toplantı odasına kendilerini kilitleyerek eylemde bulunan işçilerin polis merkezine götürülmesi sırasında, işçilere polisin ardından bu kez CHP’liler saldırıya geçti. CHP yönetimi tarafından toplanan güruh, polis tarafından gözaltına alınarak binadan çıkarılan işçileri linç etmeye kalktı. İşçilerin karakolda gözaltı işlemleri sürüyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*