Anasayfa » BASINDAN » Tarsus’ta tutsaklar çırılçıplak soyularak aranıyor, bazı tutsakların el ve ayakları kırıldı…

Tarsus’ta tutsaklar çırılçıplak soyularak aranıyor, bazı tutsakların el ve ayakları kırıldı…

Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 50 gardiyan tarafından tutukluların çırılçıplak soyularak darp edildiği belirtilirken, el ve ayakları kırılan bazı tutukların revire çıkarılmadığı aktarıldı.
Hak ihlalleri ile gündemde düşmeyen Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kötü muamele ve işkence haberleri gelmeye devam ediyor. Cezaevinde son 3 gündür tutukluların gardiyanlarca darp edildiği iddia edilirken, sistematik baskı ve saldırıları dozunun arttığı belirtildi. 3 Ekim’de tutuklu Hadi Elçiçek ile görüşen oğlu Serkan Elçiçek, 12 tutuklunun gardiyanlarca darp edildiğini aktardı.

‘HER TÜRLÜ İŞKENCE YAPILIYOR’

20 yıldır babasının cezaevinde olduğunu ve 20 Eylül’de Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini belirten oğul Elçiçek, Tarsus Cezaevi’nde ilk 10 gün kalp hastası olan babasının ilaçlarının ve kişisel eşyalarının kendisine verilmeyip, hücrede tutulduğunu aktardı. Elçiçek, “Cezaevine gittik babamın vücudu ve yüzü çizik ve morluklar içindeydi. Babam bana, ‘yemeklerden hemen sonra 50 kişilik gardiyan grubu bize hakaret edip saldırıyor. Bizi tek hücreye koyuyorlar. Burada elektrik dahil her türlü işkenceyi yapıyorlar. Benle birlikte 12 kişiyiz ve hepimiz bu uygulamaya maruz kalıyoruz. Bu konuda kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunuyoruz’ diye bana yaşadıklarını anlattı” diye anlattı.

‘ÇIPLAK ARAMA’

Cezaevine görüşe gittiklerinde çıplak arama dahil birçok hak ihlalleri ile karşılaştıklarını ifade eden oğul Elçiçek, “Önce bana başka bir elbise giydirdiler. Ben tepki gösterince önce müdüre götürdüler. Daha sonra elbise üzerindeki metalleri söküp o şekilde görüşe girdim” dedi. Babasının durumuna ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’ne başvuruda bulunan Elçiçek, “Bu baskı ve saldırılar babam ve tutsaklar üzerinde son bulsun” çağrısında bulundu.

‘ÇIRILÇIPLAK SOYDUKTAN SONRA DARP EDİLDİM’

Oğlu Zeki Yılmaz’ı Salı günü görmeye giden anne Meryem Yılmaz’da, oğlunun her yerinde morluklar ve iki kaşının üstünde derin yarıklar olduğunu kaydetti. Anne Yılmaz, oğlunun anlatımlarını şu şekilde aktardı: “Gardiyanlar bizi çırılçıplak soyduktan sonra süngerli odaya götürdüler. Orada yere yatırıp ayaklarıyla başımı ezip, beni darp ettiler.” Yılmaz, oğlunun cezaevindeki gardiyanların tutukluları “Burası Tarsus Cezaevi’dir. Sizi burada öldürürüz” şeklinde tehdit ettiğini de anlattığını söyledi. İHD Şubesine başvuru da bulunduğunu belirten Yılmaz, “Oğlum darp edildikten sonra tek kişilik hücreye atılmış. Tutukluların sesini duyun artık” dedi.

‘El VE AYAKLAR KIRIK’

Bir diğer tutuklu yakını Nadir Kutluk da, kardeşi Özgür Kutluk’la telefonda görüştüğünü belirterek, kardeşinin kendisine “A 13 koğuşunda bulunan 12 arkadaşımla birlikte süngerli odada çıplak bir şekilde darp edildik. Kimimizin eli kırıldı, kimimiz ayakta durmakta ve oturmakta zorluk çekiyor. Darp raporu almak için başvurduk ama revire çıkarmıyorlar” dediğini kaydetti. Kardeşinin ve diğer tutukluların can güvenliği olmadığını söyleyen ağabey Kutluk, İHD Şubesine başvurduğunu ve herkesi duyarlı olmaya çağırdı.

Öte yandan 24 Ağustos’ta tutuklanan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Mehmet Mirze Söylemez’in de Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiği belirtildi. Cezaevi girişinde “çıplak arama ” dayatılan Söylemez’in de darp edildiği ve bağımsızlar koğuşuna konulduğu aktarıldı.

mezopotamyaajansi.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*