Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Taksim Gezi Parkı’nda gazlı yıkıma karşı nöbet devam ediyor (güncellendi)

Taksim Gezi Parkı’nda gazlı yıkıma karşı nöbet devam ediyor (güncellendi)

AVM yapılması planlanan Taksim Gezi Parkı’na iş makineleri gece saatlerinde yıkım için girdi.

Parkın Divan Oteli tarafındaki duvarı yıkıldı. Parkın içine giren iş makineleri yıkıma direnenlerle karşı karşıya geldi.

Çalışmalar protestolar nedeniyle şimdilik durduruldu.

Yıkım çalışmalarını engellemek için sabah 07.30’da Metro Gezi çıkışında bir araya gelme çağrısı yapılıyor…

Saat 11.00

Taksim İçin Ayağa Kalk! Platformu, Gezi Parkı’ndaki ağaçlara “Gezi Parkı için nöbetteyiz” yazılı pankart astı. Gezi Parkı’na gelenler “Kalan son yeşilimiz, bunu da vermemek için direneceğiz” dedi.

Saat 13.15

Yıkıma direnler önce zabıtaların saldırısına uğradı. Zabıta ekipleri eylemcilerin çadırlarını sökmek isteyince arbede yaşandı. Bu sırada iş makineleri de çalışmanın yapılacağı alana doğru hareket etti. İş makinelerini gören eylemciler, barikatları aşarak çalışmaları durdurmak istedi.

İş makinelerinin önüne geçerek durdurmaya çalışan gruba bu kez de polis biber gazı ile saldırdı. Müdahale sonrası eylemciler çekilirken, iş makineleri de Gezi Parkı’nda yeniden yıkıma başladı. Duvarın yıkıldığı kısımda çevik kuvvet ekipleri nöbet tutmaya başladı.
taksimgeziparki
Beşiktaş sahili de halka kapatılıyor

Beşiktaş’ta bulunan Kadıköy ŞH iskelesinde yapılan otelle birlikte sahil de özel mülk haline geliyor. Her gün binlerce kişinin vapura binmek için veya kayalıklarda oturmak için akın ettiği iskeleye de bilmemkaç yıldızlı otel el koydu! Şehir plancıları ve mimarların açıklamalarına göre, Kadıköy İskelesi de otelin özel hizmetine girecek ve otele yat veya gemi ile gelmek isteyenlerin kullanacağı özel bir iskele haline gelecek.

Saat 24.00
Taksim Gezi Parkı için nöbet gün boyu devam etti. Akşam saat 19.00 için yapılan eylem çağrısı oldukça kalabalık ve coşkulu geçti.

Müzik gruplarının gelerek nöbet tutanlarla birlikte şarkı ve marşlar söylediği eylem tüm gece boyunca sürdü.

Gece yarısından sonra da eylem devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi yıkımdan geri adım atana dek Taksim Gezi Parkı’nda eylem devam edecek.

29 Mayıs

Gezi Parkı çadır nöbeti, geceleri, özellikle iş çıkış saatlerinde kalabalıklaşıyor. Bugün 18.00’de Efkan Şeşen, Hilmi Yarayıcı gibi sanatçıların katılımıyla direniş yeri şenlendi.

Çadırlarla direnis devam ediyor. Bugün iş makınaları ve polıs şimdilik alandan çekildi. Alanda yaklaşık 50 çadır var. Taksim Dayanışması ile birlikte Devrimci Proletarya ve çeşitli sol ve devrimci siyasetler de direnişte yer alıyor. Ancak ağırlık her hangi bir siyasete bağlı olmayan üniversite gençlerinde. Bir eylem komitesi de oluşturulmuş durumda. Dağınık durumun daha örgütlü hale gelmesi için, komiteler önem kazanıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*