Anasayfa » DÜNYA » Syriza övgücüleri HDP, EMEP, ÖDP, Haziran hareketinin söylemesi gereken bir şey yok mu?

Syriza övgücüleri HDP, EMEP, ÖDP, Haziran hareketinin söylemesi gereken bir şey yok mu?

Yunanistan’da neoliberal “sol” Syriza hükümeti, erken seçimleri açık ara farkla kaybederek yerini neomuhafazakar partiye bıraktı.

Syriza, Yunanistan’da ağır kriz ve sosyal yıkım saldırılarına karşı grev, isyan, direniş dalgasını kırmak ve kitlelerin beklentilerini burjuva seçim demokrasisine havale ederek içinden çözmek için pazarlanmıştı.

Syriza, AB mali oligarşisi ve İMF’nin dayattığı sosyal yıkım paketine karşı referandumda 3’te iki hayır oyuna karşın paketi gözgöre göre geçirmişti.

Neoliberal kapitalizmin dünya çapında 2011-13 döneminde doruğa çıkan kitle grev, isyan, direniş dalgalarını boğmak için “yeni sol, yeni umut” diye pazarlanan Syriza, Türkiye “yeni sol”unda da büyük rağbet görmüştü.

HDP, EMEP, ÖDP, Haziran Hareketi Syriza’yı “kardeş parti” ilan etmişlerdi. HDP Eş Genel Başkanları Demirtaş ve Yüksekdağ, Syriza başkanı Tsipras’a gönderdikleri kutlama mesajında, “Tüm dünyada ezilen halkların eşitliğini ve özgürlüğünü kendisine şiar edinmiş iki kardeş parti olarak, HDP-Syriza dayanışmasını ve stratejik işbirliğini” vurgulamışlardı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB, 5 Temmuz referandumu öncesi düzenledikleri İstanbul mitinginde, Syriza ile “el ele” verdiklerini ilan etmişler, Syriza’nın neoliberal kapitalizmin dünya çapında yükselen sokak eylemleri dalgasını dağıtmak için bir vitrin süsü ve zehirli yem olduğunu söyleyen komünist ve devrimcileri, “Syriza’nın demokrasi zaferini itibarsızlaştırmaya çalışmakla” suçlamışlardı. Çünkü Türkiye liberal halkçı “yeni sol”u da, Syriza’yı model alıyor, seçimlerle benzer “demokrasi” hayalleri görüyordu.

AB-İMF’nin vitrin süsü ve zehirli yeminden başka bir şey olmayan Syriza’nın kitlelerin referandum iradesini bile çiğneyerek mali oligarşik sosyal yıkım paketlerini geçirmesi karşısında, hepsi havalara bakıp ıslık çalmakla yetindiler. Dünya işçi sınıfı ve emekçilerin mali oligarşik kapitalizm tarafından bu aldaltılmasına, boş beklentiler yaratılıp demoralize edilmesine, Syriza’nın dünya çapında grev, isyan, direniş dalgasına ağır bir karşı saldırı manevrası için kullanılmasına ortak oldular. Ama halen bir özeleştirisini bile vermiş değiller.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*