Anasayfa » DÜNYA » Suzuki’de işçiler patron fedaileri ile çatıştı, fabrika yakıldı, 1 üst yönetici öldü, 40 yönetici yaralandı, 91 işçi tutuklandı

Suzuki’de işçiler patron fedaileri ile çatıştı, fabrika yakıldı, 1 üst yönetici öldü, 40 yönetici yaralandı, 91 işçi tutuklandı

Hindistan’ın en büyük otomobil üreticisi Maruti Suzuki isyana dönüşen ve bir yöneticisinin ölmesi ve çok sayıda kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan işçi eylemlerinin ardından iki fabrikasından birini kapattı.

Fabrika işçiler tarafından çarşamba günü yakıldıktan sonra kapatıldı. Fabrikanın toplantı salonunda bir ceset bulundu.

Japonya merkezli küresel otomotiv tekeli Suzuki’ye bağlı işletme, 40’a yakın idareci ve yöneticinin çeşitli yaralarla hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Fabrikada gerilim, yükselen enflasyon, düşen ücretler, sosyal haklara saldırılar ve kadrolu işçileri azaltarak geçici taşeron işçilerin çalıştırılmaya başlamasıyla yükseldi.

18 Temmuzda bir şefin bir işçiye sözlü hakaret etmesiyle olaylar başladı. Yönetim hiçbir kanıt olmadan ve inceleme yapmadan mağdur edilen işçiyi cezalandırmaya kalkıştı.

İşçiler buna tepki gösterdi ve sendikanın duruma müdahale etmesini istediler. Sendika şirket yönetimiyle görüşme talep ederken, patronlar yüzlerce grev kırıcı çete güruhunu fabrikaya getirdiler. Güruh fabrika kapılarını kapatıp işçilere silah ve sopalarla saldırdı.

Bir sendikacı olayı şöyle anlatıyor:

“Onlar, bazı idare elemanları ve sonradan polisin de katılımıyla, çok sayıda işçiyi dövdüler. İşçilerden bazıları ciddi yaralanmalarla hastaneye kaldırıldı. Çete üyeleri fabrika malını da tahrip edip fabrikanın bir kısmını ateşe verdiler. Daha sonra fabrika kapıları açılıp işçiler dışarı çıkartıldı ve şirket işçileri işten attığını açıkladı.”

Hükümet ve polis, işçilere saldıran ve fabrikayı ateşe veren çete üyelerini soruşturmak için hiçbir şey yapmazken, cinayet için fabrikanın 3 bin işçisini suçladı ve 91 işçiyi tutukladı.

Patronlar Manesar’daki fabrikanın tüm işçilerini işten attı. Suzuki’nin iki fabrikası Hindistan’daki otomobil üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiriyor.

Fabrikadaki çalışma koşulları tam bir felaketti. 38 saniyede bir araba üretiliyordu. Bir arabanın 1 saniye bile geç üretilmesi, işçilerden ücret kesme ile cezalandırılıyordu. İkinci 1 saniyelik gecikmede işçilerin tam bir günlük ücreti kesiliyordu.

Hindistan otomotiv sanayi bu tür işçi-patron gerginlik ve çatışmalarına yabancı değil. 2008 yılıns Graziano fabrikasında bir üst yöneticiyi linç etmişler ve kafatasını çekiçler ve metal çubuklar ile parçalamışlardı. Ülkedeki Honda, Ford, General Motors ve Hyundai fabrikalarında da geçtiğimiz yıllarda işçi eylemleri yaşanmıştı.

Hindistan’da otomotiv sanayi büyük bir patlama yaşıyor. 2011’de Maruti Suzuki işçi başına 65 bin dolar kar elde etti. Bu kar patlamasına ve üst yöneticilerin aldığı yüksek maaş ve primlerin ikiye katlanmasına karşın, Hindistan’da otomotiv işçileri son 10 yılda gerçek ücretlerinde yüzde 25 azalma yaşadılar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*